Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gıda Fiyatlarındaki Yükselişin Önlenmesi için Yeni Hamle!

Gıda fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilmesi kapsamında yeni bir önlem açıklanırken, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilendirildi. Detaylar haberde...
Gıda Fiyatlarındaki Yükselişin Önlenmesi için Yeni Hamle!
Yorum

Dolar fiyatlarındaki hızlı yükselişin engellenmesinin ardından gıda fiyatlarının ne zaman azalacağı hala merak ediliyor. Bu konuda önlemlerin açıklanması beklenirken, bugün Resmi Gazete’de 20 ürünü etkileyecek bir tebliğ yayımlandı.

Resmi Gazete’de “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ” adıyla yayımlanan yeni önlem için Tarım ve Orman Bakanlığı görevlendirildi. Buna göre; bakanlık bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında gerekli görülen durumlarda dönemsel düzenleme yapabilecek.

Önlemin kapsadığı ürünlerin listesi şu şekilde paylaşıldı:
Gıda Fiyatları Önlem Listesi
Kaynak: Resmi Gazete

Tebliğin yayımlandığı gün yürürlüğe girdiği belirtilirken, 31 Aralık 2022 tarihine kadar uygulanacağı ifade edildi. Tebliğ hükümlerinin yürütme görevi ise Ticaret Bakanlığı’na verildi.

BloombergHT’den İrfan Donat’ın yorumuna göre; daha önceki yıllarda patates ve soğan ihracatına yönelik benzer kararların fiyatları düşürme noktasında başarısız olduğunu da ifade etti. Kısa vadede olumlu sonuç doğursa da orta ve uzun vadede sektöre zarar verebileceğine değindi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu