Yatırım yapmaya başla!

Ghosn Krizi Sonrası Renault – Nissan Ortaklıklarını Yeniden Gözden Geçirecek!

Renault CEO'su Ghosn davası sonrasında Nissan, ittifak şartlarının yeniden gözden geçirileceğini söyledi.
Ghosn Krizi Sonrası Renault – Nissan Ortaklıklarını Yeniden Gözden Geçirecek!

Otomotivin son günlerdeki en büyük krizi, Renault CEO’sunun yaptığı usulsüzlükler! Neler yaşandığını kısaca hatırlayacak olursak; 1999 yılında Nissan – Mitsubishi – Renault stratejik ortaklığı kurulmuş ve o yıl bu işleri yürütmesi için CEO olarak Carlos Ghosn getirilmişti. Profesyoneldi ve zekice verdiği kararlarla şirketleri üst seviyeye taşıyabiliyordu.

Bu hafta içi gerçekleşen olayda Ghosn’un 5 yıl kadar şirketin mali işlerinde kendi zimmetine para geçirme gibi “hırsızlık” yaptığı iddia edildi. Bu, Japon dedektifler tarafından tespit edildi. Olayın anlaşılmasından sonra tutuklanan Ghosn’un etkileri şirketlerin gidişatına yansımaya başlıyor. İşte haberin detayları…

Nissan, Renault ile olan ortaklık yapısını gözden geçirecek.

Gözden geçirme sözünden; Japon – Fransız ortaklığının zedelendiğini anlıyoruz. Nissan, mevcut yapının değiştirilmesi için ilk adımlara atacak gibi gözüküyor.

An itibariyle Renault, Nissan’ın (oy hakları) %43‘üne sahipken, Japon Nissan, Renault’un %15‘ine elinde bulunduruyor. Oranlar 1999 yılında, yani ilk anlaşma gününden beri böyle.

Nissan CEO’su, gelir dağılımındaki düzenlemenin yapılmasında geç kalındığını söylendi.

Japon şirketler hukuku uyarınca Nissan, % 25’ten fazla hissedarlık hissesini arttırırsa, oy haklarını kaybedebilir. Oysa Renault’un Nissan’daki hissesi % 40’ın altına düşerse, Fransız markasında ikinci oy hakkı kazanır.

Nissan CEO’su Hiroto Saikawa, ittifakta Renault’a karşı algının dengesiz olduğunu ifade etti. Burada Japon temsilcinin demek istediği; Nissan’ın mali açıdan çok iyi performans göstermeye başladığından beri, aralardaki anlaşmaların düzenlemesinde geç kalındığı söyleniyor.

Ghosn’un yaptığı usulsüzlük daha çok taze ve gidişatı kimse kestiremiyor. Milyon doların yok olduğu davada, iki şirket yollarına devam da edebilir! Mitsubishi sanırız bu durumda hakları gereği çekimser kalıyor.

Gelişmeler şimdilik bu kadar. Nissan – Renault ittifakında mali konular yeniden konuşulacak. Sonucunda bu ortaklığın bitebileceği ima edildi. Bu da demek oluyor ki dCI motorlu bir Nissan veya 4×4 alt yapısı farklı bir marka olan Renault SUV araçları göremememiz anlamına geliyor! Haber hakkında farklı detaylar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum