Yatırım yapmaya başla!

Batmobile Yaratıcısı George Barris’in 1967 Oldsmobile Toronado’su Satılıyor!

Eski zamanların en ünlü otomobil tasarımcısı ve Batmobilin yaratıcısı George Barris'in kendi yaptığı Toronado Mannix Roadster'ı satılıyor!
Batmobile Yaratıcısı George Barris’in 1967 Oldsmobile Toronado’su Satılıyor!

George Barris kimdir? İlk başta ondan söz edelim. Belki ismini duymadık ama onun kafasındaki bazı otomobilleri yaşantımız boyunca gördük. Amerikalı sanatçı II. Dünya savaşı sonrasında 18 yaşında “Barris Custom” dükyanını açarak bulunduğu dönemin “yükselen geç otomobilcisi” olmuş. İşi kişisel otomobiller yapmaktı ve 1951 yılında farklı kupayla ilk Mercury’sini yapmış. Detroit’te sergilenen arabası o kadar çok beğenilmişki, çoğu tasarımcıları gölgede bırakmış.

General Motors’un lüks birimini 60’lı yıllarda karşılayan Oldsmobile, Toronado ile insanlara otomobillerdeki konforun en iyisini yaşatmak istemiş. 50’li ve 60’ların en spesifik araç tasarımcısı George Barris’te bu Oldsmobile Toronado’lardan birini alarak kendi duygularını yansıtmış. İşte o model şu an eBay‘de satılıyor!

Barris’in en baş eserlerinden sonra konumuz olan Toronado’ya geçelim.

Hollwood filmlerinde gördüğümüz bazı ilginç modellerin tasarımcısı bizzat kendisi. En bilindiği karanlıkların prensi Batman’in yetenek dolu otomobili Batmobile! 1920’lerin araba modellerinden esinlenerek yapılan, 10 silindirli ve fayton tipindeki Munster Coach’da onun eseri. Hindistan’da sıklıkla gördüğümüz bir Rickshaw Taksi’yi de özel bir araca dönüştürmüş.

George Barris, Toronado’dan kendi “Mannix Roadster”ını imal etmiş.

Kaç otomobil tasarımcısı bir marka üzerinden kendi versiyonu yapmıştır? Bu bir araştırma konusu! Barris, Toronado’dan böyle bir otomobil çıkarma fikri TV yapımcılarının işine yaramış. Birinci Mannix Roadster, alt kısmı siyaha boyanmış ve sadece üstü açık bir şekilde 1 sezon filmlerde oynatılmış.

Yapımcılara jest geçen Amerikalı sanatçı, Toronoda’sunda ikinci aşamaya geçmiş.

Bu sefer kapalı farlar, eski Ford Taunus şekline getirilerek boyasında değişiklikler yapılmış. Ön çamurluklardan itibaren kırmızı tonlarında boyanarak, beyaz gövde üzerinde şık bir görüntü sağlanmış. Özel bir krom çerçeveler içerisine alınan farlar, o yılların otomobili olduğunu belli ediyor.

Toronoda’nun cabrio fikri görünüm açısından harika bir fikir olmuş.

TV yapımcılarının peşinde koştuğu kadar da var! Ayrıntılara çok önem verilmiş. Üstü tamamen kesilerek, elektrikli bir tente ilavesi yapılmış. Kapı altlarındaki marşpiyel kısımları da egzoz çıkışı gibi.Üzgünüz ama değil. Çamurluk kenarlarından ince krom çerçeve, sempatik dikiz aynalarından, arkaya kadar sürdürülmüş.

Mannix Roadster’ın asıl imzası arka kısma atılmış.

Rüzgarlık görevindeki bagaj üstündeki rampası olaya verilen özeni gösteriyor. Komplesi krom olan tampondandan çıkan egzozlarda şık karaler sunuyor. Far grubu var mı tam anlayamadık. Görünüşte piksel şeklinde yanan ışık grubu olduğunu bizlere düşündürüyor.

2015 yılında, 89 yaşandı hayata veda eden George Barris, arabasını bir süre elinde tutabilmiş.

Toronoda üzerinden yapılan Mannix Roadster, 1980’lerin sonuna kadar asıl sahibi tarafından saklanmış. Sonrasında ise eğlence parklarındaki oyuncukları yapan bir şirket sahibine satılmış. Oldsmobile üzerindeki tüm ısıtmalı deri koltuklardan, dış aksamlara kadar her şey orijinal olarak korunmuş.

İki koltuk arasında telefon detayı da düşünülen bu film yıldızı için 135.000 dolar isteniyor. Açık artırmada duran Toronado’nun ulaştığı rakam şimdilik bu. Muhtemelende açık artırma bu şekilde kapanır. Özenle hazırlanan film konuğu olmuş klasik otomobil hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum