Yatırım yapmaya başla!

General Motors “Opel Satışı” Sırasında PSA Grubu Kandırdı mı?

PSA'nın Opel alım sürecinde, araçların emisyon standartlarını yanlış bildiren GM , büyük bir skandala imza attı. İşte detaylar...
General Motors “Opel Satışı” Sırasında PSA Grubu Kandırdı mı?

En başta Fransız ve Amerikan şirketler arasında yapılan Opel satış anlaşması sağlıklı bir şekilde yapılmıştı. 2017 yılının Mart ayı itibariyle PSA’nın gölgesi altına alınan Opel, böylelikle yeni firmasına verdiği güç takviyesi ile Avrupanın en büyük ikinci firması olarak lanse edilmişti. Hatta Opel’in bazı yeni ve güncel modellerinin çıkış tarihi birleşmeden sonra olacaktı.

Grandland X‘de olduğu gibi! Ancak şu anda firmalar arasında büyük fırtınalar kopuyor diyebiliriz. GM, PSA’ya Opel satışında yanlış ve sahtekarlığa çekilebilecek eksik bilgi vermesi dolayısıyla ortalık fena kızıştı. Tabi bunlar neden 8 ay sonra oldu veya ortaya çıktı onu biliyoruz. Hatta bugüne kadar PSA’nın şirket planlamaları iyi yönde ve istikrarlı gidiyordu.

GM, Opel şirketini satarken emisyon konusu üzerinde PSA’yı yanlış bilgilendirdi.

GM PSA Arasındaki Emisyon Sorunu

Aldığımız haberlere göre Opel araçlarının emisyon değerleri Avrupanın belirlediği kriterlerde değildi. Bu olayın benzerini yakın zamanda Porsche’de yaşamıştı.

Bu sebebten, emisyon değerlerinin ortalamanın gerisinde olması nedeniyle büyük cezaların gelmesi bekleniyor. Haliyle bu cezalarda Opel’in yeni sahibi PSA’ya kesilmiş oluyor.

PSA’nın içine düştüğü durum içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

GM PSA Arasındaki Gerginlik

En başta iki şirket arasındaki alacak verecek davaları ateşlenecek. Çünkü Fransız grup bu işi bir an önce çözümleme yapamazsa bunun cezası araç başına 95 Euro gibi bir rakam! Bundan dolayı PSA, GM’nin kendilerine 600 ile 800 milyon dolar para iadesi vermesi gerektiğine inanıyor.

Bu konu üzerine konuşan David Caldwell, tam olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı.

PSA Opel Yüzünden Ceza Alabilir

“PSA’nın gelecekteki karbon salınım hedefleri konusunda sunduğu iddiaları anlamış değiliz. Bizimle ortaya çıkmayan konular hakkında spekülasyon yapmıyoruz. O günlerde PSA, çalışanları, birçok uzman ve avukat da dahil olmak üzere sağlam bir inceleme süreci üstlendi. Onlara önemli bilgileri verdik.” şeklinde kısmen kendi savunmalarını yaptılar.

Bence bu süreç beklenenden fazla sancılı geçebilir. Nedesi ise; 2021 yılı kadar verilen süre zarfında PSA, kilometre bazında 130 gram olan karbon salınım miktarını 95 grama çekebilmek zorunda.

Bu ne kadar zor ne kadar kolay olur bilemiyoruz. Bidiğimiz bir şey varsa ortada buluşulmadığı sürede iki dev şirket arasındaki bu kavga kendi ve çevresindekileri fazlasıyla etkileyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum