Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

General Motors’un İşçi Grevi Büyüyor ve Şirkete Günlük 50 Milyon Dolar Zarara Sokacak!

General Motors ile işçileri arasındaki anlaşmazlıktan dolayı 50.000 kişi aynı anda grev başlattı.
General Motors’un İşçi Grevi Büyüyor ve Şirkete Günlük 50 Milyon Dolar Zarara Sokacak!
Yorum

GM ve işçileri arasında çıkan sıkıntıların boyutu git gide büyümekte. Haklarının çalındığını için greve başvuran çalışanlar, Birleşik Otomobil İşleri işe arasında müzakere yaparak Pazartesi yeniden 50.000 çalışanla greve gidildi. GM sözcüsü David Barnas Pazartesi öğleden sonra müzakerelerin yeniden başladığını doğrulayan bir açıklama yaptı.

Konunun temelinde bir sağlık hizmeti ve primleri var. Ücretlerde eylemi tetiklediği ve UAW ile GM işçileri arasındaki en önemli meselenin bu olduğu açıklandı. İşte detaylar;

GM’nin işçilerin sağlık hizmetleri için verdiği ödeme teklifinin beklentilerin altında çıktığı açıklandı.

46.000’den 50.000 çıkan grev yapan işçi sayısı, şirketi aşırı zarara sürüklüyor. Konuya hakim olan bir kişi GM’nin, işçilere sağlık giderlerinin %15’ni ödemeyi teklif etmiş. Ancak söylenen rakamın, tahminlerin %3 kadar eksik olduğu açıklandı. Farklı bir kişi de GM’nin mevcut sağlık hizmetlerinin aynı maliyette koruma teklif ettiğini iddia ediyor.

GM sözcüsü Barnas, “Hedefimiz, çalışanlarımız ve işimiz için daha güçlü bir gelecek yaratan bir anlaşmaya ulaşmaktır.” dese de işçiler grevlerine sonuna kadar devam edeceklerini söylüyorlar.

GM ve Ford gibi şirketlerin sağlık giderleri karşılamadaki yaptıkları düşüşün, işçilere yapılan yıllık 1 milyar dolarlık paranın maliyetli olması yüzünden olduğu açıklandı. Otomotiv Araştırma Merkezi, ABD’de ortalama olarak bir işçinin, kişisel sağlık bakımının %28’si karşıladığı söylendi.

UAW GM departmanı başkan yardımcısı Terry Dittes Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Çözülmemiş birçok sorunumuz var. Sadece birkaç şey değil. Bu ne kadar sürecek? Söylemek şu anda zor.” dedi. İşin sonunda işçiler karlı çıkabilir ancak GM kesinlikle ağır darbe alacak.

Araştırmacılar grev eyleminin 3 ile 4 hafta daha süreceğini söylüyorlar. 50.000 kişisinin üretimde olmaması nedeniyle GM’nin imalatı durdu ve bu da günde 50.000 dolar zarar demek. Eğer ki 4 hafta devam edildiği düşünülürse ortalama zarar 1.5 milyar dolar çıkacak.

Moody auto analist, “GM’in kısa süreli grevle mücadele etmesi (en fazla iki haftadan fazla olmamak üzere), 77 günlük ABD envanteri, 17.5 milyar dolarlık otomotiv nakit ve kredi tesisi kapsamında mevcut 16.5 milyar dolar ile rahatça destekleniyor. Bruce Clark, “İlk bir-iki hafta ötesinde, bir grevin mali yükü daha belirgin hale gelecek ve şirketin mevcut rekabet pozisyonunun aşınmasını önleyen bir sözleşmenin geleceği daha az olası olacak.” dedi. Kısaca GM bu işi uzatmadan anında bir çözüm bulup, işçilerin görevine gelmesini sağlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu