Yatırım yapmaya başla!

General Motors Eski Yöneticisi Bob Lutz’un Otomotiv Dünyası için Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu!

General Motors eski yöneticisinden otomotiv dünyasını ilgilendiren önemli açıklamalar geldi. İşte detaylar...
General Motors Eski Yöneticisi Bob Lutz’un Otomotiv  Dünyası için Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu!

Bob Lutz, dünyada en büyük otomotiv şirketlerinde görev almış yetenekli bir yöneticidir. Haliyle bazı gidişatlar hakkında da en bilgi insan o oluyor. Lutz’un açıklamaları hayatımıza hızlı girişler yapan otonom sürüşlü arabalar üzerine oldu. Günümüzde Google’ın ilk olarak Waymo araçlarının çıktığı caddelere, sürücüye gerek duymayan araçların geldiği seviyeyi gösteriyor.

Bu da normal olarak “bundan 30 yıl sonra ne olacak” gibi kafamızda bizi aşan sorular oluşuyor. Milyarlık yatırımların otonoma ve elektrikli arabalara yapıldığı şu günlerde zeki yönetici ne demiş bakalım!

Birinci sorun olarak otonomlu araçlar sürücüye ihtiyaç duymuyorsa insanlar ne yapacak!

Lutz’un üzerinde durduğu konulardan birisi de bu. Sürücüye ihtiyaç duymayan arabalar sayesinde yolculuklar, belli merkeze bağlı, sürekli sinyalizasyon çerçevesinde birbirine entegreli şekilde hareket edeceğini açıkladı. Yani 20 yıl sonra otomobillerin insan kullanımına yasaklanacağını ima etti.

En köklü otomobil firmaları bu gelişime ayak uyduramayacak!

Evet, kendi dünyasında iyi bir yöneticilik hayatı geçiren Lutz, birçok firmanın kepenk kapatmasından bahsetti. Ağırlıklı olarak spor araba üreticilerinin, yani performansa dayalı araçların artık tercih edilmeyeceğini vurguladı.

Tesla’nın son drag denemelerinden elektrik gücünü iyiden iyiye anlamıştık zaten.

Automotive News’e konuşan General Motors eski yöneticisi, gelecek hakkında oldukça iddiaları şeyler söyledi.

“Otomobil endüstrisi ciddi anlamda ivmelenen bir değişim evresinde. Bunu söylemek her ne kadar beni çok üzse de artık otomotiv döneminin sonuna yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz yüzyıllarda asırlar boyunca atlar insanoğlunun en önemli yol arkadaşı oldu ve son 120 yıldır bunu otomobil üstleniyor. Şimdiyse otomobilin hattının sonuna yaklaşıyoruz, çünkü seyahatler artık standart modüller halinde gerçekleştirilecek. Bu modüllerle gerçekleştirilen seyahatlerde parmak izinizi veya o dönem var olacak teknolojiyi ödeme aracı olarak kullanacaksınız. Bu özellikle şehir içerisindeki trafikte böyle gerçekleşecek. Bu işlemin Uber ve Lyft gibi şirketler tarafından gerçekleştirileceğini düşünüyorum. İnsanların kullandığı otomobiller şehir içerisinde tamamen yasaklanacak.” şeklinde konuştu.

Lutz’un demiş olduklarını tek bir anlam üzerinde toparlayacak olursak; otomotiv dünyası yeniden şekilleniyor. Baktığımızda tahmin etmek o kadar zor değil ancak kesin konuşmak zor olur.

Bu gibi büyük yöneticiler gidişatın daha çok merkezinde olduğu için gelecek hakkında daha kesin vurgulamalar yapabiliyor. Bakalım 20 ile 30 yıl arasında bizleri neler bekliyor olacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum