Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

General Electric SEC Soruşturmasında ve Şirket Temettü Ödemelerinde Kısıntıya Gidebilir

General Electric SEC soruşturması ve yatırımcılarının gölgesi altında. Şirket temettü ödemelerinde kısıntıyla tasarruf planlarken ileriye dönük planlar yapıyor.
General Electric SEC Soruşturmasında ve Şirket Temettü Ödemelerinde Kısıntıya Gidebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

General Electric Co.’nun hisse senedi Salı günü düşüş kaydetti. Temettü tutarını indiren şirket federal düzenleyiciler tarafından incelemeye alındı. Yeniden yapılandırma üzerine çalışmalardan bahsedilen temettüler için muhasebe uygulamarını üzerinde bir suç soruşturması başlatıldığı açıklandı. 

GE Salı gününde 11,40 dolara yükselen hisse kapanışı %8,78 gerileyerek 10,18 dolar seviyesinde tamamladı. Hisse öğlen saatlerine kadar yapılan işlemlerde yıllık değişiminde değerinin yarısını kaybeden hisse Dow Jones endeksini geri çeken gruba katıldı.

SEC Soruşturmasını Sürdürüyor

SEC Soruşturmasını Sürdürüyor Yatırımcı Baskısı ArtıyorYöneticiler Salı günü Adalet Bakanlığı’nın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda yürütülen bir soruşturmanın yanı sıra şirketin son muhasebe uygulamalarıyla ilgili bir soruşturma başlattığını açıkladı. GE ayrıca SEC’in (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) soruşturma kapsamını genişlettiğini de belirtti. 

Hem Adalet Departmanı hem de SEC, GE’nin güç ünitesindeki satın almalara bağlı üçüncü çeyrekte kayıtlı olan 22 milyar dolarlık bir ücretin yanı sıra ilk defa şirketin finans sorumlusu Jamie Miller’in sigorta rezervlerindeki bir eksiklik için 6 milyar dolarlık masrafı araştırıyor. Yatırımcılarla Salı günü bir toplantı gerçekleştirildi. 

General Electric şirketin karşı karşıya olduğu sorunların derinliklerine vurgu yaparak üçüncü çeyrekte 22.8 milyar dolarlık bir zarar açıklamıştı. Şirketin 1 Ekim’de yöneticiliğini devralan Culp nakit akışında ve yıl içi kazanç hedeflerinde bir sapmanın olabileceğini belirtti. GE Salı günü güncellenmiş finansal projeksiyonlar sunmadı ancak yöneticiler şirketin önceki hedeflerini önemli ölçüde kaçırdığı konusunda tepkiliydi. 

Uzun Vadeli Planlar ve Aciliyet Gerektiren Faaliyetler Var

Uzun Vadeli Planlar ve Aciliyet Gerektiren Faaliyetler VarCulp yaptığı açıklamada sanayi şirketinin bilanço verilerinde toparlanma ve rekabet edilebilirlik seviyelerindeki seyir konusunda ciddi bir beklentisinin olduğunu ve faaliyetlerin uzun vadeli vizyonlara ivedi misyonlarla bakarak mümkün olan tüm gereklerin yapılacağını bildirdi. 

Temettü ödemelerinde bir düşüşün gerçekleşebileceği yorumlanırken, şirket yöneticilerin bu gelişmeye destek verdiği yönünde haberler gölemlendi. Bu gelişmenin General Electric’e 3,9 milyar dolar kazandırabileceği belirtiliyor. Yatırımcıların bu gelişmeye olan soğuk tavrına, geçmişte en iyi temettü ödemeleri yapan şirketin bu süreçten sonra eski haline dönmesi baz alındığında yaşanan olumsuzluğun kabul edilebilir olduğu düşünülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu