Yatırım yapmaya başla!

Gelir Dağılımı Geçen Yıla Göre İyileşti

Gelir Dağılımı Geçen Yıla Göre İyileşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 Yılı Gelir ve Yaşam Koşulları araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre gelir dağılımında geçen yıla göre iyileşme oldu. En yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay ise %45.9 oldu.

Eşdeğer hanehalkı, kullanılabilir fert gelirine göre en yüksek gelire sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay geçen yıla göre 0,7 puan azaldı ve %45.9 oldu. En düşük gelire sahip %20’lik grubun payı ise 0,1 puan artarak %6.2 oldu.

Peki, burada bahsedilen eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri nedir? Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri; hanehalkı kullanılabilir gelirinin, hanehalkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan, eşdeğer hanehalkı büyüklüğüne bölünmesi ile elde edilen değer olarak biliniyor.

Toplumun en zengin %20’sinin gelirinin, en yoksul %20’nin gelirine oranı olan P80/P20 oranı 7,7’den 7,4’e geriledi. Aynı şekilde Gini katsayısında da gerileme oldu. Gini katsayısı ise şunu ifade ediyor. Bu katsayı sıfıra yaklaştıkça gelir dağılımında eşitlik, 1’e yaklaştıkça gelir dağılımında bozulma anlamına geliyor.

Ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert geliri 14 bin 553 TL’ye yükseldi. Toplam gelirden en yüksek payı maaş-ücret gelirleri alırken, bunu sosyal transfer ve müteşebbis gelirleri takip etti.

Araştırmanın ortaya çıkardığı olumsuz sonuçlar da oldu. Geçen yıl %15 olan yoksulluk oranı bu yıl da değişmedi. Bu oran içerisinde yer alanlardan okur-yazar olmayanların %27.7’si, lise ve dengi okullardan mezun olanların %5.7’si, üniversite mezunlarının ise %1.3’ünün yoksulluk sınırında olduğu ortaya çıktı.

Dört yıllık panel veri kullanılarak hesaplanan sürekli yoksulluk oranının %15.1 olduğu bildirildi. Ekonomik nedenlere bağlı yaşam koşullarında iyileşme olurken, maddi yoksunluk yaşayanların oranı %29.4 olarak belirlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum