Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GAHİB, Halı İhracatında Uzak Doğu Ülkelerini Hedef Alarak Pazarını Genişletecek

Türkiye'nin halı ihracatında büyük bir payı üstlenen Güneydoğu Anadolu İhracatçıları, Uzak Doğu ülkelerine açılarak faaliyetlerini artırmayı planlıyor.
GAHİB, Halı İhracatında Uzak Doğu Ülkelerini Hedef Alarak Pazarını Genişletecek
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve ülkemizin halı ihracatının üçte ikisini üstlenen Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği’nden (GAHİB) ulaşılan veriler, 2018 yılında 2,3 milyar dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini gösteriyor.

Türkiye’de üretimi yapılan halıların büyük bir çoğunluğunun dışa satımını gerçekleştiren GAHİB, şimdi de pazarı genişletmek için Uzak Doğu’ya yönelerek Endonezya, Malezya, Güney Kore ve Japonya’ya ziyaretçi bir heyet yollamayı düşünüyor.

2018 yılında en fazla halının ihraç edildiği ülkeler sırasıyla ABD, Suudi Arabistan, Irak, Almanya ve Birleşik Krallık olarak kaydedildi.

2018 Yılında Pek Çok Ülkeye Halı İhraç EdildiToplam halı ihracatının yarısı bu ülkelere gerçekleştirilirken ihracat tutarları ise şu şekilde kaydedildi: 563 milyon dolarla ABD, 266 milyon dolarla Suudi Arabistan, 170 milyon dolarla Irak, 104 milyon dolarla Almanya ve 98 milyon dolar ile Birleşik Krallık.

Diğer taraftan 2018 yılında yapılan halı ihracatının %65’ine denk gelen 1,5 milyar dolarlık bölüm Güneydoğu Anadolu İhracatçıları tarafından gerçekleştirildi. Bu sıralar pazarını genişletmeye çabalayan GAHİB, halı ihracatında Uzak Doğu ülkelerine yoğunlaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan hedeflenen bölgelerde ön bilgi edinmeleri için danışman akademisyenler ve birlik yetkililerinin Singapur, Endonezya, Malezya, Güney Kore ve Japonya’ya gönderildiğini bildirdi.

Oraya giden yetkililerin ticaret odaları ve ithalatçı şirketlerle buluşma fırsatı yakalayarak potansiyel analizi yaptıklarını belirten Kaplan, Şubat’ta Singapur, Endonezya ve Malezya’nın ziyaret edildiğini, bu ay ise Avustralya için bilgilendirme toplantılarının gerçekleştirildiğini bildirdi. Ardından Ekim ayında Güney Kore ve Japonya pazarına odaklanılacağını açıkladı.

Kaplan, GAHİB olarak her sene Almanya ve Çin’deki fuarlarda bulunduklarını açıkladı.

GAHİB Her Sene Fuarlarda BulunuyorBu iki ülke dışında Kanada, İngiltere, ABD ve Japonya gibi ülkelerde ilk kez pazar analizi faaliyetlerinin gerçekleştirildiğine işaret etti. Söz konusu bu ülkelere Türkiye’den ihraç edilen halının bölgenin potansiyeline oranla düşük kaldığını belirtti.

Ardından, Türkiye’nin halı ihracatında bu bölgelere artış potansiyeli olduğuna dikkat çekerek Ticaret Bakanlığı’ndan Turquality Programı kapsamında destek sağlandığını belirtti. Gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri ile yetkili heyetlerin söz konusu ülkelere yaptığı ziyaret sayesinde ilerleyen dönemlerde halı ihracatında artış olacağını öngördü.

Hedeflenen pazarlardaki halı ihracatı hacminde en az %20 artış olmasını isteyen Kaplan, firmalardan gelecek taleplerle diğer ziyaret tarihlerinin netlik kazanacağını söyledi. Buna benzer pazar genişletme faaliyetlerinin her yıl 4 ayrı ülkede gerçekleştirileceğini bildirirken; Afrika, Hindistan, İskandinavya ve Güney Amerika için sinyal verdi.

Diğer taraftan halı sektöründe ihracat şampiyonu olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, 2019’un Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %9,4’lük artışla 121 milyon 908 bin dolar tutarında halı ihracatına imza attı. GAHİB tarafından 1 yıllık dönemde 142 farklı ülkeye halı ihracatı gerçekleştirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu