Yatırım yapmaya başla!

Fransız Ekonomisi Temmuz’da Normal Seviyenin %7 Altında

Fransa Merkez Bankası, ekonominin Temmuz’da normal seviyenin yüzde 7 altında kalırken ikinci çeyrekteki daralmanın yüzde 13,8 olduğunu söyledi.
Fransız Ekonomisi Temmuz’da Normal Seviyenin %7 Altında

Pandemi nedeniyle benzeri görülmemiş yıllık bir daralmaya doğru ilerleyen Fransa ekonomisindeki zorluklar devam ediyor. Fransa Merkez Bankası da son açıklamasında ekonomik aktivitenin Temmuz ayında yüzde 7 ile normal seviyelerin altında gerçekleştiğini belirtti.

İnşaat sektörü koronavirüs krizi öncesi faaliyet seviyelerine yaklaşırken ve endüstriyel kapasite kullanımı daha da yükselirken, Haziran’ın ardından hafif bir gelişme olduğunu söyledi.

İş koşullarına ilişkin aylık güncellemesinde Fransa MB, Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinin %13,8 küçüldüğünü söyledi.

Reuters’ın haberine göre banka ilgili açıklamasında; “geri dönüş, geçen ay öngörülen yörüngeye uygun olarak daha ılımlı bir ritimle Temmuz ayında devam etti” dedi.

Haziran ayında ekonomik aktivite normal seviyelerin yüzde 9 altında gerçekleşişti ki bu Mart ayındaki kilitlemenin ilk iki haftasında görülen %32’lik düşüşten daha yüksekti. Haziran çeyreğinde yüzde 13,8 küçülen Fransız ekonomisindeki küçülme, Covid-19’un verdiği zararın büyüklüğünü gözler önüne serdi.

Hanehalkı tüketiminde daha keskin düşüşler olurken bu hem mal hem de hizmetler harcamalarındaki azalma, sabit yatırım ve hükümet harcamalarındaki düşüş tarafından yönlendirildi.

Fransa Ekonomi 2Ç20 %13,8 Düşüş
Kaynak: INSEE

Buna ek olarak, ihracatın yüzde 25,5, ithalatın ise yüzde 17,3 oranında düşmesiyle net dış talep olumsuz katkıda bulundu. Tersine envanterdeki değişiklikler ise olumlu katkıda bulunarak 0,6 puan ekledi.

Tüm bunların yanında Temmuz PMI verileri de ekonominin toparlandığına işaret etmişti. Fransa’nın iş etkinliği Temmuz’da beklentilerin üzerinde yükselirken Flash Kompozit Çıktı Endeksi Temmuz’da 57,6 ile 30 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. PMI verilerine ilişkin yorum yapan IHS Markit ekonomisti, verilerin ekonominin Covid-19 kilitlemesinin ardından toparlanma aşamasına girdiğini doğruladığını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum