Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da Tüketici Güveni Haziran’da Pandemi Sonrası İlk Kez 100’ü Aştı

Fransa'da tüketici güveni Haziran'da piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.
Fransa’da Tüketici Güveni Haziran’da Pandemi Sonrası İlk Kez 100’ü Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Haziran ayına ilişkin tüketici verilerini açıkladı. Rakam 102’ye arttı.

Beklenti 100’e artış yönündeydi. Artış, sağlık krizinin başlamasından bu yana ilk kez uzun vadeli ortalamasının (100) üzerinde gerçekleşti.

Fransa’da tüketici güveni, piyasa beklentileri doğrultusunda bir önceki aydaki 95’ten 2021 Mayıs’ında 98’e yükselmişti. Bu, Mart 2020’den bu yana en yüksek okuma oldu ancak uzun vadeli ortalamasının (100) altında kalmıştı.

Aylık tüketici anketi Haziran 2021’de Fransız hanehalkının ekonomik duruma olan güveninin önemli ölçüde arttığını gösterdi.
Fransız Gösterge Tüketici Güven
Kaynak: INSEE

Haziran ayında, büyük alımlar yapmak için uygun zaman olduğunu düşünen hanelerin payı önemli ölçüde artarak Şubat 2018‘den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Hanehalkının gelecekteki mali durumuna ilişkin görüş dengesi altı puan alarak Haziran 2007’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Kişisel geçmiş mali durumlarıyla ilgili görüşler iki puan arttı.

Önümüzdeki on iki ayda Fransa’da yaşam standardının iyileşeceğini düşünen hanelerin payı önemli ölçüde artarak Aralık 2017’den bu yana en yükseği kaydetti. Hanehalkının işsizlik eğilimine ilişkin korkuları, sağlık krizinin başlangıcından bu yana keskin bir şekilde en düşük seviyesine geriledi.

Önümüzdeki on iki ayda fiyatların artacağını düşünen haneler de Mayıs ayına göre biraz daha düşük gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu