Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Fransa’da Sanayi Üretimi Mayıs’ta Artış Beklentisinin Aksine Azaldı

Euro Bölgesi’nin ikinci büyük ekonomisinde sanayi üretimi Mayıs’ta yüzde 0,3 azaldı.
Fransa’da Sanayi Üretimi Mayıs’ta Artış Beklentisinin Aksine Azaldı

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Mayıs 2021 dönemine ilişkin sanayi üretimi verilerini açıkladı.

Buna göre ülkenin sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,3 düştü. Beklenti yüzde 0,8 artış yönündeydi. Nisan’da yüzde 0,5 artış beklentilerini karşılamayarak aylık bazda yüzde 0,1 düşmüştü.

Mayıs’ta imalat sanayide çıktı yüzde 0,1 düşüşün ardından yüzde 0,5 azaldı.
Fransa Mayıs 2021 Sanayi Üretim Düşüş
Kaynak: INSEE

Pandemi öncesini ifade eden Şubat 2020 ile karşılaştırıldığında üretim, imalat sanayiinde (yüzde 6,9) ve tüm sanayide (yüzde 5,6) ile düşük kaldı.

Öte yandan otomotiv endüstrisindeki hammadde kıtlığı nedeniyle ulaşım ekipmanı imalatında üretim yüzde 5,4’le sert düştü. Makine ve teçhizat mallarının imalatında ve diğer imalatta daha ılımlı bir düşüş oldu.

Buna karşılık gıda ürünleri ve içecek imalatında ve madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su temininde büyümeye devam etti. Kok ve rafine petrol üretiminde çıktı da yüzde 1 düşüşün ardından yüzde 5,2 ile büyümeye döndü.

Sonuç olarak Mayıs 2021‘de üretim, çoğu endüstriyel faaliyette Şubat 2020 seviyesine kıyasla keskin bir düşüş yaşadı. Çıktının pandemi öncesine kıyasla arttığı alanlar; madencilik ve taşocakçılığı, enerji, su temini ve gıda ürünleri-içecek imalatı oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum