Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa MB Daha Sıkı Önlemlere Rağmen 2021’de %5 Büyüme Bekliyor

Fransa Merkez Bankası Başkanı, son haftalarda artırılan Covid-19 kısıtlamalarına rağmen ekonominin 2021’de yüzde 5 büyüme yolunda ilerlediğini söyledi.
Fransa MB Daha Sıkı Önlemlere Rağmen 2021’de %5 Büyüme Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Ocak sonunda açıklanan ön veriler, Fransız GSYİH’sinin 2020’nin 4. çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 1,3 küçüldüğünü, 2020’nin tamamında ise yüzde 8,3’lük daralma olduğunu göstermişti. Yıllık GSYİH’nin hükümetin yüzde 11’lik düşüş tahmininden çok daha iyi gelmesi dikkat çekmişti.

Bugün Fransa Merkez Bankası’ndan gelen yorum da ekonominin 2021’de yüzde 5 toparlanmaya ilerlediğini öne sürdü. Bloomberg‘in haberine göre Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Ebra ile yaptığı röportajda; “2021’in tamamı için% 5’lik büyüme tahminimizi doğrulayabilirim” dedi.

Fransa MB’nin Aralık’taki tahminini koruduğunu belirterek bunun sağlık durumuyla ilgili büyük belirsizliği yansıtırken sağlam ve bayağı temkinli olduğunu sözlerine ekledi.
Fransa GSYİH 4Ç20 2020
Kaynak: INSEE

Aralık’taki tahmininde merkez bankası, 2021 ve 2022’de yüzde 5 GSYİH büyümesi beklediğini belirtirken 2023’te rakamın yüzde 2 olacağını öngörmüştü.

2021 ve 2022’de, sağlık durumundaki kademeli iyileşmenin Fransız ekonomisinde belirgin bir toparlanmaya yol açması gerektiğini ve temel senaryoda GSYİH’yi 2022 ortasına kadar 2019 sonu seviyesine getirmesinin beklendiğini kaydetmişti. Fransa Merkez Bankası bugünkü açıklamasında ise ekonominin bu ay muhtemelen kriz öncesi seviyelere göre %5 daha düşük işlediğini tahmin etti.

Merkez bankasının aylık iş ortamı anketinde danıştığı şirketlerin, sağlık görünümüyle ilgili yüksek belirsizliğe rağmen ticari faaliyet için istikrarlı beklentiler bildirdikleri görüldü.
Fransa Merkez Bankası Anketi
Kaynak: Banque de France

Merkez bankasının 27 Ocak-3 Şubat arasında 8500 şirkette gerçekleştirdiği aylık anketine göre Kasım ayının kapatılması sırasında ekonomi normalin yüzde 7 altına düştükten sonra Aralık ayında bir miktar iyileşti ve Şubat ayına kadar sabit kalması bekleniyor.

İstikrarın, son haftalarda daha erken saatlerde sokağa çıkma yasağı ve büyük alışveriş merkezlerinin kapatılması da dahil olmak üzere daha katı kısıtlamalar uygulanmasına rağmen gelmesi dikkat çekti.

Fransa Merkez Bankası Başkanı röportajda, sert bir şokla karşı karşıya kalan Fransız ekonomisinin genel olarak iyi direndiğini, bu dayanıklılığın hem 2020’nin sonu için iyi bir sürpriz hem de 2021 için bir güvence kaynağı olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu