Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa Maliye Bakanı Trump’ın ECB Üyesi Olmamasından Memnun

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Trump tarafından ifade edilenler gibi aşırı güvercin görüşlerin şu anda Avrupa Merkez Bankası kurulunda temsil edilmediğine sevindiğini söyledi.
Fransa Maliye Bakanı Trump’ın ECB Üyesi Olmamasından Memnun
Yorum

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bölgedeki negatif faiz oranları ve ABD Başkanı Donald Trump’ın merkez bankası politikasına olan tutkulu desteği hakkındaki sorulara dikkat çekici açıklamalarla yanıt verdi:

“Donald Trump’ın Avrupa Merkez Bankası’nda bir yönetim kurulu üyesi olmaması daha iyi. Bunun ECB için en iyi durum olacağından emin değilim.” Bruno Le Maire’nin Çarşamba günkü yorumları, Trump ABD’de önemli politika gevşemesini desteklediğini belirtirken ve FED’e daha fazlasını yapması için çağrıda bulunurken geldi.

Federal Rezerv, bu yıl gösterge faiz oranını üç kez düşürse de hala pozitif bölgede ve Trump neredeyse her fırsatta kurumun daha fazla indirim yapması gerektiğini savunuyor.

Fransa Maliye Bakanı Trump Güvercin Yorumladı Bu ayın başlarında yaptığı açıklamada da faiz oranlarını açıkça düşüren ülkelerle aktif olarak rekabet ettiklerini dile getirmiş; “Bunların çoğu negatif faiz uyguluyor. Böylece borçlarını öderken bir yandan da ödeme alıyorlar. Böyle şey duydunuz mu? Bana o parayı verin. Bana o paranın bir kısmını verin. O paranın birazını istiyorum.” demişti. Sonuçta Avrupa Merkez Bankası, 2014 yılında ilk kez olumsuz bir orana ulaştığını açıklamış ve o zamandan beri olumlu bölgelere geri dönememişti.

Dolayısıyla Avrupa’da düşük faiz oranları ve para politikası aracının etkinliği konusunda giderek artan bir tartışma var.

Bruno Le Maire Avrupa Teşvik Üzerinde Durmalı Paris’te bir forumda konuşan Fransa Maliye Bakanı da konuyla ilgili Euro Bölgesi’nin faiz oranlarını daha da düşürmek yerine mali teşvik üzerinde durması gerektiğini söyledi ve şu sözlerle düşüncesini ifade etti:

“Para politikasının verimliliğinin sonunda olduğumuzun farkında olmalıyız. İnovasyon için gerekli kaynaklara, altyapılar için gerekli teknolojilere sahip olmak istiyorsak, daha fazla mali teşvik gerekli. Şimdi, tam da şu anda, gerekli mali alana sahip tüm ülkeler tarafından sağlanacak mali teşviklere ihtiyacımız var. Demek istediğim Almanya, Hollanda ve birçok Avrupa ülkesi daha fazla yatırım yapacak mali alana sahip.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu