Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa GSYİH’sinin 2Ç20’de %13,8 Düştüğü Doğrulandı

Ekonomik resesyonu derinleşen Fransa’da ikinci çeyrek GSYİH düşüşünün %13,8 olduğu doğrulandı. Detaylar aşağıda;
Fransa GSYİH’sinin 2Ç20’de %13,8 Düştüğü Doğrulandı
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 5,9’lük rekor küçülme ile resesyona giren Fransa ekonomisi, ikinci çeyrekte ilk tahminlerle uyumlu olarak Covid-19’a yönelik kilitleme önlemlerinin etkisiyle yüzde 13,8 oranında daraldı.

Fransa’nın ulusal istatistik bürosu INSEE tarafından doğrulanan yüzde 13,8’lik düşüş, ekonomik resesyonun derinleştiğini gösterdi.

INSEE açıklamasında; “2020’nin ilk yarısında GSYİH’deki düşüş, Mart ortası ile Mayıs başı arasında uygulanan kilitleme bağlamında gerekli olmayan faaliyetlerin kapatılmasını yansıtıyor” derken COVID-19 kısıtlamalarının aşamalı olarak kaldırılmasının, Nisan ayında ulaşılan en düşük noktadan sonra Mayıs ve Haziran aylarında ekonomik aktivitede kademeli bir toparlanmaya yol açtığını ekledi.

İkinci çeyrekte, ülkenin en önemli büyüme motorlarından biri olan hane halkı harcamaları yüzde 11,5 oranında düştü.
Fransa GSYİH 2Ç20
Kaynak: INSEE

Bu temel olarak koronavirüs sınırlamaları dükkanları kapatırken ve tüketiciler evde kalırken hizmetler ve mühendislik ürünlerindeki düşüşten kaynaklandı. İlk çeyrekteki yüzde 6,0 düşüşün ardından ikinci çeyrekte ihracat yüzde 25,0 düştü ki rakam ithalata kıyasla çok daha yüksek kaldı. Nitekim ithalat yüzde 5,6’lık düşüşün ardından yüzde 16,4 oranında azaldı.

Genel olarak, dış ticaret dengesi GSYİH büyümesine olumsuz katkıda bulundu. Kamu açığı 6,4 puan artarak GSYİH’nin yüzde 11,6’sına ulaştı. INSEE, bu kötüleşmeyi daha düşük KDV ve gelir vergisi üreten azalan ekonomik faaliyetler nedeniyle gelirdeki yüzde 9,3 düşüşe bağladı.

Söz konusu dönemde hükümet tüketimi yüzde 10,3’le beklentilerin üzerinde düşerken yatırım yüzde 10,3’le beklentilerin altında küçüldü.
Fransa GSYİH 2Ç20 Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Fransa Merkez Bankası, 2020 yılının Haziran ayındaki tahmininde; ekonominin 2020’de yüzde 10 küçülmesini ve 2021’de yüzde 7 ve 2022’de yüzde 4’le toparlanmasını beklediğini duyurdu.

Bu arada Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire geçtiğimiz günkü açıklamasında ekonominin bu yıl yüzde 11 daralması yönündeki beklentiyi koruduğunu belirterek vergi artırımı yapılmayacağını söyledi. 2023 yılına kadar konut vergisini kaldırma ve 2022’ye kadar şirketlerin kurumlar vergisinde %25 indirim yapacakları yönündeki taahhütlerin yerine getirileceğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu