Yatırım yapmaya başla!

Ford’dan Devrim Gibi Bir Motor Teknolojisi: Turbolara Su Enjeksiyon Sistemi!

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından biri olan Ford, ses getirecek bir motor teknolojisine imza atamaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde...
Ford’dan Devrim Gibi Bir Motor Teknolojisi: Turbolara Su Enjeksiyon Sistemi!

Ford’un başlatmış olduğu bu devrim niteliğindeki teknoloji, direkt olarak araçların yakıt ve emisyon değerlerinin düşmesi yönünde geliştirilmiş. Son yıllarda oldukça adını çok duyduğumuz emisyon değerleri ile ilgili firmalar yoğun bir çalışma içine girdiler. Bu olayın biliyoruzki patlak noktası VW Grubu olmuştu. TDI dizel motor ünitelerinde tespit edilen emisyon değerleri değiştirmeleri, Porsche, Mercedes ve Audi‘de de büyük skandallara neden olmuştu.

Üreticilerin ve özellikle Ford’un şu anki amacı zehirli gaz salınımlarını en iyi sonuçlarda ve değerlerde sunabilmektir. Neredeyse yatırımların büyük çoğunluğu bu tarafa kaydırılmış durumda. Çünkü Amerika tarafından VW’ye kesilen cezaları Ar-Ge geliştirme kısmında harcansaydı büyük ihtimal sorunsuz değerli üniteler çıkmış olacaktı. Şimdi ise rollerin değiştiği, turbo beslemeli küçük hacimli benzinli üniteler üstüne yoğunlaşıldığını görüyoruz.

Ford’un son teknoloji sistemi Ecoboost motorunda geliştirme sürecine sokulmuş. Amaç, motordan çok daha iyi verim alabilmek olduğu söyleniyor.

Ecoboost’larda yapmış olduğu su enjeksiyon sistemi, yakıt tasarrufu ve performans değerlerinin daha iyi olacağı tespit edilmiş.

Eski zamanlara gittiğimizde bu sistem Saab ve Amerikan Oldsmobile firmaları tarafından kullanılıyordu.

Bu teknoloji Ford’un duyurmasından daha önce BMW’nin M4 GTS modelinde duymuştuk. Ancak muhtemelen Ford, yeni su enjeksiyon sisteminin kendi alanında en gelişmiş versiyonunu sunması bekleniyor.

Mantık, emme manifolduna su ve yanıcı madde karışımı ile ortaya çıkan yüksek sıcaklığın bastırılması yönünde olduğu söylendi. Şu anda kullandığımız ünitelerden de farklı noktalarda ayrıldığı bildirildi.

Ford’un bu sisteminde su, direkt olarak yakıt odasına gönderiliyor. Bunun da akabinde uyumlu bir enjektör geliştirilmiş.

Karışan sıvılar, mini bir piston yardımı ile patlamaların kontrolü sağlanıyor. Motorun bu şekildeki aktivesi, mühendisler tarafından yapılan yazılım ile gerçekleşiyor.

Ford’un yeni su enjeksiyon sistemi ileride tüm firmaların sonradan geliştirme programlarına dahil olabilir. Yeni motor teknoloji mantığı dediğimiz gibi yakıt tasarrufu, performans ve emisyon değerlerinin sıkıntısız çıkartılması amacı ile yapılmıştır.

Her zaman iyi olan taklit edilir! Ford’un yeni nesil çalışma mantığına sahip bu motorunu 2018 yılında üreteceği araçlarında görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum