Yatırım yapmaya başla!

Superformance Ford’un Göz Alıcı Shelby GR-1’inin Replikasını Üretecek!

Ford'un 2005 yılında tanıttığı konsepti Shelby GR-1'i replika şirketi Superformance'nin üretmek istediğini öğrendik!
Superformance Ford’un Göz Alıcı Shelby GR-1’inin Replikasını Üretecek!

Superformance, Ford’un 1 üretim adetli Shelby GR-1‘ini üretme kararı aldı. 2005 yılında Chicago Otomobil Fuarı’nda gösterilen spor araç, yapısıyla ilk andan itibaren konuşulmaya başlanmıştı. Zaten dış yapısı da konuşulmaya müsait! Projenin diğer ismi olan Superformance, bir otomobili ortaya çıkartacak yetenek ve bilgi birikimine sahip replika araç şirketidir. 1996 yılında kurulan Superformance, 15 yetkili satıcı ve 6 uluslararası bayiye sahiptir.

Geçmişe dair ikonik araçların aynısını yapabilen Amerikalı şirket, Shelby Cobra-Daytona ve Caterham gibi modellerin kopyalarını yapmıştır. Petersen Otomotiv Müzesi’ndeki bir Shelby tribute etkinliğinde konuşan Superformance baş yöneticisi Lance Stander, GR-1 için Shelby American ile güç birliğine gittiğini söyledi.

GR-1’in, GT40’tan sonra veya kimine göre daha iyi bir proje olacağını düşünüyoruz.

Tuning ve replika araç şirketi, bu aracın üretim aşamalarını öyle kolay elde etmemiş. Denilene göre Superformance, GR-1’in üretim iznini almak için 6 yıl boyunca tabiri caiz ise Ford’un kapısında yatmış. Konseptin dünyada sadece bir adet bulunması mutlaka lisans şartlarında zorlu dönemlere sebeb olmuştur.

14 sene önceki bir tasarım, halen daha güncel ve retro gözüküyorsa iyi bir iş yapılmış demektir.

Adeta dış kaportası gümüş alaşımlarla kaplanmış gibi duran GR-1, parlak ve aynalı yapıda imal edilmiş. Superformance’de her bir parça ve renk ögelerini bu şekilde kullanarak birebir replikasını yapmış olacak.

Konsept modelin GT40 ile Mustang‘in kusursuz birleşimi olduğunu sizde farketmişsinizdir. Bu değerlendirmeyi arabayı iki kısımda ön ve arka olacak şekilde düşünebilirsiniz.

Sonradan Ford’da bu aracın yeniden üretimi için heyecanlı olduğunu söylemiş.

Superformance gerçek üreticiden izin almanın zorluğunu yaşadıktan sonra mükafatını almış. Hem de övgülerle. Ford Design, “Shelby GR-1’in üretim gerçeği açıkçası bizi çok heyecanlandırdı.” şeklinde yorumlanmış. Alüminyum kaplı bu karbon fiber gövdeli aracın üretimi ne zaman olacak belirsizliğini koruyor.

Öte yandan Superformance, replika araçların yalnızca dış kaporta kısımlarını kopyalıyor. Yani güç aktarım elemanlarının tedariğini farklı bir şekilde yapıyor. Belirsizliğini koruyan bir mesele de ismi ne olacak! Yani değişmeme ihtimali de var tabiki. Heyecanla Superformance’nin “Ford Shelby GR-1”i üretmesini bekleyeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum