Yatırım yapmaya başla!

Ford: “İnsanların Seviye 3 Otonoma Alışmadan 4’e Geçmeleri Sakıncalı”

Ford, seviye 4 otonom sürüş teknolojisini şimdilik askıya alarak, seviye 3 özerk sürüşten devam edeceğini söyledi. Haberin detayları aşağıda...
Ford: “İnsanların Seviye 3 Otonoma Alışmadan 4’e Geçmeleri Sakıncalı”

“Autonomous Vehicle Development” yazılı olduğu otomobilleri daha sık göreceğimiz döneme girdik. Kendi kendine sürüş özelliklerinde seviyeler her geçen sene daha fazla gelişmiş olarak karşımıza geliyor. Artık klasikleşse de ve çok duymuş olsak da bu iş Tesla’dan gelmiştir. Elektrikli araçların da öncülüğünü yapan Amerikalı şirket, yarı otonom sürüş kullanımlarında çok başarılı işler çıkarmıştı.

Toyota’nın CES’te gösterdiği süper P4 otonomla birlikte Uzak Doğu temsilcisi de ilerleyişini insalara göstermişti. Ford cephesinde ise özerk sürüşlü araçların seviye 2’den direkt olarak seviye 4′e geçeceğini söylemişti. Bunun anlamıda tam otonom sürüş demekti. Son bir kararla Ford, otomatik pilotlu araçlarının seviyesine 3’ten devam edeceğini söyledi.

Ford, sanırız seviye atlamanın normalden daha basit olacağını düşünüyordu.

Amerikalı markanın seviye 2’de bu kararı almasının nedeni muhtemelen, şehir içi sürüşlerde modellerin her bir milisaniyeyi hesap edeceğini kestirememiş olmasıdır. Seviye 4 için Ford’un Kuzey Amerika’nın eski başkanı olan Raj Nair, “Sürücü yardım teknolojilerinin adım adım yaklaşmasını bıraktık ve tamamen özerk bir Seviye 4 kabiliyetine sahip bir araç sunmak için tam atılım yapmaya karar verdik” demişti.

O zamanlar şirket, bu yaklaşımın benzersiz olacağını ve GM gibi rakiplerinden apayrı bir konumda olacağını zannetmişti. İşleri biraz daha ağırdan almaya karar veren Ford, özerk sürüşü daha orantılı götürecek. Bu da Cadillac CT6’da kullanılan Super Cruise otonom sistemine benzer bir şekilde işler yürütülecek.

Ford’un operasyon başkanı konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Marcy Klevorn “Büyük bir patlamanın yanı sıra bir ileri seviyeye adım atmak daha pratik olacak. İnsanları alıştırmak için sıralı özerkliğin iyi olacağını düşünüyorum.” dedi. Mondeo üzerine yerleştirilen kamera, sensör ve LIDAR, seviye 3’e göre daha gelişmişleri takılacak. Ford ikinci açıklamasında ise seviye 4’ün gerçek çıkış tarihini verdi.

ABD’li şirket 2021 yılında toplu ölçekte seviye 4’ü yaymayı planladığını söyledi. Konu hakkında mantıklı açıklama yapan Ford, “Tam özerkliğe girerseniz, kabul eğrisi çok dik olacaktır ve insanların özerklikle nasıl etkileşime girdiğini öğrenmek için çok fazla bir şeyiniz olmaz. Eğer sadece bu sıçramayı yaparsanız, tüm bu öğrenmeleri kaçırırsınız. ” diyerek olaya mantıklı bir yaklaşımda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum