Yatırım yapmaya başla!

Ford’un İlk EV SUV’U Mustang Mach-E’nin Üretim Yeri Sıkıntı Yaratabilir!

Ford'un ilk elektriklisi Mustang Mach-E'nin imalat noktası, arkasından büyük sıkıntılar getirebilir.
Ford’un İlk EV SUV’U Mustang Mach-E’nin Üretim Yeri Sıkıntı Yaratabilir!

Ford’un ilk elektrikli aracı Mustang Mach-E‘nin üretim yeri konusu sonrası için sıkıntılara yol açacağı söyleniyor. Mustang sınıfının tamamı ilk elektrikli SUV’u Meksika’da üretilecek. İki kapılıların haricinde çok farklı bir otomotiv alanına hizmet verecek Mach-E’den dolayı Ford’a ilk tepki Trump’tan gelebilir.

Bildiğiniz üzere Amerika Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz sene yapılması planlanan Meksika duvarı için hükümetle ters düşmüş ancak bunu sonunda kabul ettirmişti. Gelin Detaylara birlikte bakalım;

Ford’un elektrikli aracının Meksika ülkesinde üretmesine karşı nasıl tepki alacağını hesaplamış olmalı.

Genel olarak ABD’li alıcılar ve Trump yönetimi yakın zamanda büyük tepkilerini ortaya koyabilirler. Muhtemelen de yeni aracın Meksika pazarında üretilmesinden memnun olunmayacak. Mach-E’nin ne zaman ve nerede imal edileceği aslında bugünün konusu değil. Geçtiğimiz Mart ayında Cuautitland‘daki tesislerde bu aracın üretim süreçlerinin ilerletileceği söylenmişti.

Kuzey Amerika ticaret anlaşması gereğince Donal Trump’ın mutlak suratte sert bir duruş sergileyeceği kesin. AB pazarı otomobillerine karşı vergi hazırlamaya çalışan Trump, aynı zamanda Çin ve diğer pazarların araç modellerinin ülkesine bir tehdit unsuru olduğunu söylemişti.

Normal şartlarda Amerikalı bir otomobil üreticisi ikonik modellerinin üretimini ülke dışına taşımazlar. Chevy Corvette’yi, Jeep’in Wrangler’i gibi damga vurmuş Amerikan modellerinin hepsi kendi topraklarında üretilmekte.

Ford ise maliyetleri dert etmiş durumda. Kapattığı birçok tesis ve çıkarılan işçiler bunu ispatlıyor. O yüzden sanırız iş gücü ile birlikte Amerika’ya gelen yedek parçaların çoğu Meksika’dan ithal edildiğinden, bu aralıktan da Ford’un yararlanmak istediğini düşünüyoruz.

Rakipsel bazda bakıldığında; Tesla tüm modellerinin Amerika’da yapıldığını söylerken, Ford bunu diyemeyecek. Sonucunda ise halkın milliyetçi davranması veya buna zorlanması da gündeme getiriliyor. Rakibi Tesla’da zaten Toyota’dan aldığı tesiste araçlarını üretiyor ve Gigafactory adı altındaki 2-3-4 numaralı fabrikalarında henüz bir temel atma töreni yok.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum