Yatırım yapmaya başla!

Ford Mustang Mach-E İleri Seviye Otonom Sistemine Sahip Olacak!

Ford'un iyi yatırımlar sonucunda geliştirdiği otonom sisteminde, Mustang Mach-E'nin tamamen yapay zeka ile hareket edeceği aktarıldı!
Ford Mustang Mach-E İleri Seviye Otonom Sistemine Sahip Olacak!

Bizleri uzun zamandır bekleten Ford’un elektrikli aracı Mach-E’nin otonom sisteminden tüyolar verildi. Mustang tabanı altından üretilecek 2021 Mach-E‘nin en son üretim yeri ile ilgili  sıkıntıları vardı. Amerikalı şirket fazla maliyetlerden kaçınmak amacıyla elektrikli SUV aracının imalat yerini Meksika olarak göstermişti.

Alınan bu kadar ardından, Meksika ile ABD arasında duvar örmeye çalışan başkan Donald Trump’a çevrilmişti. Şimdi gelen haberimizde ise Mach-E’nin nasıl bir otomatik sürüş sistemine sahip olacağından söz edildi. İşte detaylar;

Ford, Muatang Mach-E’deki özerk sürüş sistemi için biraz bekletecek gibi.

Markanın otonom teknolojisi, vereceği aracının üretim bantlarından inene kadar bir test sürecine tabi tutulacak. Ford, uzun süredir elektrikli otomobiller kadar en az otonom sistem üzerinde de önemli aşamalar kaydetmiştir.

Yine maliyet ve daha hızlı sistemi araçlarına entegre etmek amacıyla Jaguar-Land Rover ve Bentley ile bir ortaklık sürecine imza atmıştı. Otoban sürüşlerine hazırlanan hands-free asistanının tahmin edilenden daha fazla yeteneklerle Mach-E’ye uyarlanacağı aktarıldı.

Denilene göre sistem piyasasında kapışan Tesla Autonomous ve Cadillac’ın SuperCruise özerk sürüşlerine ciddi rakip olacağı söyleniyor. En başta çoklu şeritli yollar için yapıldığını söylemiş olsak da şehir içi kullanımlarında gerekli algılama ve frenleme gibi önemli müdahaleleri yapabilecek.

Anladığımız kadarıyla sistem halen daha geliştiriliyor. Mustang Mach-E’nin Premium ve GT versiyonlarında otonom sistem aktif olarak gelecek. Ancak Ford sistemin kusursuzluğundan emin olmazsa özellik kullandırılmayabilir.

Ford yetkililerin dediğine göre otoyol kullanımlarında düzgün ve yasal hız sınırlarında özerk sistemi aktif ettiğiniz sürece, elleri bırakarak aracın kendi kendine sürmesini gerçekleştirilebileceğini söylüyor.

Amerikalı şirket sensör ve radarlar üzerindeki teknolojik ilerletmenin arka yolcu davranışlarını değiştireceğini söylemişti. Zira araçlarda kullanıcı tarafına, yolcu tarafından gelen bazı sözlü müdahaleler sürüş güvenliğini tehdit etmekte.

Konuyu açarsak; yolcular istemedikleri veya heyecan anında sürücüye müdahale ederek kafa karışıklığına yol açar. Otonom araç sistemleriyle eğer sürekli bir kullanım olursa, insanların müdahale etmeden sessizleşeceği sonucuna varılmış.

Dr. Carbino, “Birçok sürücü için, yolculardan sürekli tavsiye almak, sadece sinir bozucu olmaktan öte, streslidir. Ford Co-Pilot360, sürüş sırasında güveni teşvik etmeye yardımcı olur ve arabada daha rahat bir işbirliği ortamı yaratmaya yardımcı olabilir.” dedi. Bakalım Ford’un Mustang Mach-E ile gelecek otoyol hands-free özerk programı rakipleri kadar işlevsel olacak mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum