Yatırım yapmaya başla!

Ford Taşımacılık Sektörüne Otonom Robot Geliştiriyor!

Ford, ABD'de artan posta teslimatlarına alternatif olarak akıllı otonom robot geliştiriyor. İşte detaylar...
Ford Taşımacılık Sektörüne Otonom Robot Geliştiriyor!

Robotların çağımızın yeni elemanları olarak, gelişim hallerinde ve tamamlanmaları için de çok zamana ihtiyaçlarının olmadığını düşünüyoruz. Robot köpek HyQReal’ın Airbus Jetini çekmesiyle ilgili haberi sizlere bugün göstermiştik. Aynı gün içerisinde gelen ikinci robot ise Ford’un  Digit adlı otonom akıllı metali!

Otomobil şirketi neden bir robot adına yatırım yapar ki? Amerikalı marka Agility Robotics ile geliştirdiği projesini dağıtım şirketlerinin işine yaracak, kusursuz teslimatlar için projelendirilmiş. Bilim kurgu filmlerinin eskiden “saçma ve olamaz” fikirleri yok eden Digit, Terminator’ün başlangıcı gibi…

Otonom robotları taşımacılık sektörüne götürecek olan Ford, kargo sektörünü rahatlatmanın peşinde.

Digit’in özerk şekilde paketleri teslim etmesi için Agility Rocotic bu işte kendini gösteriyor. Ortaklık kurulan şirket yazılımları neticesinde girilen emirler, özel bir yazılım sayesinde robotların belirlenen doğrultuda hareket etmesini kapsayacak.

ABD posta servisinden alınan verilere göre son 10 yılda gönderimler iki katına çıkarak, 6 milyardan fazla paket teslimi olduğu raporlanmış. Ford’un açıklamalarına göre Digit’in kurulma nedeni mevcut alt yapılarının sürdürülebilir olmaması.

Resimlerde gördüğümüz Transit Connect’in içerisinde muhtemelen Digit’in işini hallettikten sonra sabitleneceği bir yer olacak. Araç etrafında basamak göremesek de insansı tepkiler verecek robot, iniş binişlerini rahatça yapabilecek şekilde dizayn edilmiş.

Ford’un taşımacılık sektörüne dahil edeceği robotlarının taşıma kapasiteleri yeterli seviyede.

Taşıyıcı makinaler, hafif ama sağlam bir malzeme türünden yapılmış. Ve Digit robot, 40 kg’ye kadar olan yükleri taşıyabilecek. Asıl robotun mahareti, engebeli arazide yürüyebilir, merdiven çıkabilir olması. Özellikle Digit’in ilerlemesi insan bacağı yapısında yapılmış.

Çünkü ABD’deki evlerin sadece %1 tekerlekli ulaşım için uygunmuş. Robot ayrıca, kendi kendini süren bir aracın arkasında kolayca saklamak için sıkıca katlanacak şekilde tasarlandı.

Peki onu taşıyan Ford Transit Connect içerisinde bir insan sürücüsü olacak mı? Hayır olmayacak! O da özerk sürüş programına dahil edilerek, lokasyonlara LIDAR ve stereo kameralarla gidiş sağlayacak.

Ford, yoğun şekilde bu robot programı için çalıştığını söyledi. Birinci öncelik Digit robotun taşımacılık için en iyi şekilde hazırlanması. Teslimatları rahatlatma amaçlı kurulan ortaklık, makinanın sezgisel olarak profosyonelce işini halletmesi. Transit’in otonom işi ise planların ikinci aşamasında yer alıyor. Gerçekçi olmak gerekirse henüz test aşamasında olan Ford’un robot fikrinin gerçekleşmesine uzunca bir süre var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum