Yatırım yapmaya başla!

Ford, Brexit Kesinleşmeden Büyük Yıkıma Başladı!

Ford, belirsizliği devam eden İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinde en şiddetli darbeyi vurmaya hazırlanıyor!
Ford, Brexit Kesinleşmeden Büyük Yıkıma Başladı!

Otomobil üreticileri için kabusa dönen İngiltere’nin AB’den çıkış durumu, çoğu firma gibi Ford’u da tedirgin ediyor. Yerel üreticiler de bu sıkıntıyı oldukça yoğun yaşıyor. Genel bir tabloda baktığımızda İngiliz firmalar Brexit nedenine bağlı olarak 10 milyar dolarlık yatırımı AB’ye aktarmışlardı. Ülke ve şirketler, tedirginlik sinyallerini çok öncesinden vermiş oldu.

Nissan’da İngiltere’de araç üretimi konusunda, X-Trail SUV modelinin imalat sürecinden vazgeçmişti. Çünkü tedarikçiler açısından da sıkıntıların büyüdüğü söylenmişti. Amerikalı şirket patronu da önlemlerin alındığı ve tesislerin farklı bir yere düşünüldüğünden söz etti. İşte haberin detayları…

The Times‘a konuşan Ford patronları iç açıcı şeyler konuşmadı.

İngiltere menşeli otomobil üreticilerinden olan Land Rover Solihull tesisinde giden kötü durumlar için bant durdurma kararı almıştı. Bunun Brexit ile beraber başlıca nedeni Amerika-Çin savaşından dolayı insanların araç satın almamasıydı. Ford patronları da İngiltere Başbakanı Theresa May’a, şirketin anlaşmasız Brexit durumunda yurtdışında alternatif üretim tesislerinin hazır olduğunu aktardı.

Buna cevaben de ülke başkanı, AB’den çıkış sürecinden etkilenen işletmeler için bir mali program paketinin hazırlandığı söylendi. Ancak detaylardan söz edilmedi. Şunu diyebiliriz ki Ford, diğer firmalardan biraz önce davrandı! Bunu dememizdeki neden ise belirsizlik yüzünden irili ufaklı tüm şirketlerin acil çağrı sinyali verdiği, kendi çaplarında önlem paketleri hazırlamalarıdan.

Ford’un İngiltere dışına çıkması ülke ekonomisine bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Ford, ABD’de 13.000 kişiye iş istihdamı sağlıyor. Ve bir otomobil üretimi için sayısız tedarikçiyle çalıştığını söylüyor. Amerikalı şirketin motor, şanzıman ve farklı üretim tesisleri dışında, İngiltere’de kalbi olan bir Ar-Ge merkezine de sahip.

Dünyanın yeniden şekillendirildiği dönemde otomobil üreticileri de imalat mantıklarını değiştiriyor. Elektrikli ve otonom araçlara geçiş aşamasında, işçi çıkarımları ve tesis kapatma gibi yollarla genel denge sağlanmaya çalışılıyor. Yani bu durumda Ford ve diğerleri de kayıp yaşamadan önlem almak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum