Yatırım yapmaya başla!

Ford Avrupa’da Binlerce Kişiyi İşten Çıkartacak

Otomotiv devi Ford, Avrupa ve İngiltere’deki faaliyetlerinde gittiği yeniden yapılanma kapsamında binlerce kişiyi işten çıkartacak. İşte detaylar;
Ford Avrupa’da Binlerce Kişiyi İşten Çıkartacak

Otomotiv devi Ford, bugün yaptığı açıklamada Avrupa’da yüzde 6’lık bir faaliyet karı elde etmeyi hedefleyen revizyon çabaları kapsamında binlerce kişiyi işten çıkartacağını, kar elde etmeyen pazarlardan çıkacağını ve zarar eden araç hatlarını durduracağını belirtti.

Çünkü otomobil üreticisi, ezeli rakibi General Motors’un Opel ve Vauxhall markalarını Fransız Peugeot SA’ya satarak karını artırmasının ardından Avrupa operasyonlarını yeniden yapılandırma baskısı altındaydı. Şirketten yapılan açıklamada Ford’un multivan segmentinden çıkacağı, Bordeaux’taki otomatik şanzıman üretimini durduracağı, Rusya’daki faaliyetlerini gözden geçireceği ve Ford Britanya ile Ford Credit’in merkezlerini Dunton, Essex’te bir sitede birleştireceği kaydedildi.

Grubun başkan yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğu, Afrika başkanı Steven Armstrong; “Ford’un Avrupa’daki işlerini dönüştürmek için kararlı adımlar atıyoruz” dedi.

Ford Avrupa'da Binlerce Kişiyi İşten Çıkarma Açıklamas Yaptı Ford’un işten çıkarmalarla ilgili duyurusu, İngiltere’nin en büyük otomobil üreticisi Jaguar Land Rover’ın da binlerce kişilik önemli bir işten çıkarma duyurusuna hazırlandığı yönündeki haberlerin ardından geldi. Buna göre 2008’de TATA Grubu’na satıldıktan sonra ilk defa zarar eden Jaguar Land Rover’ın düşen satış rakamları ve Brexit nedeniyle 5 bin civarında kişiyi işten çıkartacağı iddia edildi.

Kar elde etmek için çabalayan Ford Avrupa da üçüncü çeyrekte faiz ve vergilerden önce 245 milyon euro zarar etmişti.

Ford Avrupa'da Binlerce Kişiyi İşten Çıkarma Açıklaması

Öte yandan Armstrong, işçi liderleriyle müzakereler devam ederken iş kesintilerinin ölçeği konusunda bilgi vermese de işten çıkarmaların binlerce kişiyi bulacağını dile getirdi. Şirketten yapılan açıklamada da; “Ford, Avrupa’da gönüllü işçi ayrılmalarıyla işgücü maliyetini mümkün olduğu kadar düşürmeyi hedefliyor” dendi.

Armstong ayrıca şirketin 6.190 personelin otomobilleri monte ettiği Almanya’daki Saarlouis tesisinde potansiyel işten çıkarmalar için işçi temsilcileriyle müzakere içinde olduğunu aktardı. Nitekim firma, Ford C-Max modelinin üretimini durdurmayı düşünüyordu. Bunun yanında Armstrong, aile minibüsü segmentine atıfta bulunarak; “MPV segmentinden çıkacağız” dedi ve bunun yerine daha karlı crossover araçları geliştirmeye odaklanacağını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum