Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Ani Bir Kararla Türkiye’nin Kredi Notunu İndirdi, Görünüm Negatif!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, S-400’lerin teslimatının ardından ani bir kararla Türkiye’nin kredi notunu düşürme kararı aldı.
Fitch Ratings Ani Bir Kararla Türkiye’nin Kredi Notunu İndirdi, Görünüm Negatif!
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings analistlerinden James MacCormack, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir yorumla gündeme gelmişti. ABD-Çin ticaret savaşları, finansal yaptırımlar ile küresel ekonomiyi etkileyen gümrük politikaları gibi nedenlerden doların olumsuz etkilendiğini açıklamıştı.

Belirtilen bu faktörlerin etkisiyle Amerikan dolarının zamanla küresel rezerv para olma konumunu kaybetme riski taşıdığını belirten analist, tehlike sinyalleri vermişti. Dün ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ardından uzun süredir beklenen S-400’lerin teslimatı başlamıştı.

Ankara’ya inen uçakla ilk bölümü teslim edilen S-400’lerin teslimatının önümüzdeki günlerde de devam edeceği öğrenilirken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’ten ani bir karar geldi.

Türkiye’nin mevcut kredi notu olan BB’yi BB- seviyesine düşürdüğünü açıklayan kuruluş, not görünümü için “negatif” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'nin Not Görünümü NegatifGelen açıklamada Türkiye’nin uzun dönem yabancı para türünden kredi notunun BB’den BB- seviyesine indirilip görünümün negatif olduğu ilan edildi. Kredi notundaki bu ani düşüşün nedenleri arasında Merkez Bankası’ndaki görev değişikliği başlıca etken olarak gösterildi.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada, MB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevine son verilmesi, yetkililerin büyüme trendinin düşük tutulmasının devam ettirilmesine yönelik toleranslarının düşük olduğu kanıtlarını güçlendirdiği öğrenildi.

Ekonomik dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, bununla birlikte enflasyondaki düşüşün hala bekleniyor olması da not indiriminin nedenleri arasında bulunuyor.

Ekonomik Dengelenme için Beklenen Büyüme GeciktiBunlara ek olarak Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin dün başlayan teslimatının ABD yaptırımlarına risk niteliğinde olması da kredi notu düşüklüğünün başlıca sebepleri arasında bulunuyor. S-400’lerin teslimatının ardından oluşan beklentilerin de kredi notu düşürmede etkili olduğu özellikle belirtildi.

Yakın zamanda Fitch Ratings’in kredi analistlerinden Lindsey Liddell, Türk Lirası’nın zayıf olmasının banka varlıklarına baskı niteliği taşıdığı öne sürülmüştü. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de 13 Haziran günü, Türkiye’nin kredi notunu Ba3’ten B1’e indirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu