Yatırım yapmaya başla!

Fitch Ratings ABD’nin Dinamik İş Ortamı ve Yüksek Kişi Başı Gelirine Vurgu Yaptı

Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunun ülkenin yapısal gücü ve dinamik iş ortamı tarafından desteklendiğini ancak koronavirüsün not görünümünü aşındırmaya başladığını bildirdi.
Fitch Ratings ABD’nin Dinamik İş Ortamı ve Yüksek Kişi Başı Gelirine Vurgu Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri şu an 85 bin 991 vaka ile dünyada en fazla Covid-19 görülen vaka durumunda. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs pandemisinin merkez üssünün ABD’ye kaydığını bildirdi.

Gerek FED, gerekse Beyaz Saray’dan salgının ekonomiye verdiği hasarı en aza indirmek için bir dizi tedbirler alınsa da açıklanan rakamlar tablonun karamsar olduğunu gösteriyor. Dün açıklanan verilere göre ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 3,3 milyonla tarihi rekora ulaştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD ekonomisine dair değerlendirme yaparak, güçlü olan yanlarına vurgu yaptı.

Fitch Ratings ABD’nin “AAA” düzeyindeki kredi notunu ve “durağan” olan not görünümünü teyit etti.

Fitch Ratings ABD Kredi Notu YorumuYapılan açıklamada Amerika’nın dinamik bir iş ortamına, yüksek kişi başı gelirine sahip olduğu ve ülkenin yapısal gücünün ekonomik faaliyetleri desteklediği ifade edildi.

Ülkenin borç toleransının AAA kredi notuna sahip ülkelerden daha yüksek olduğu fakat koronavirüs salgını nedeniyle düşüş göstermeye başlayan ekonomik faaliyetlerin, yüksek mali açığın ve borçların bu kredi görünümünü aşındırmaya başladığı söylendi.

Salgın nedeniyle yaşanacak ekonomik şoklara ihtiyaç duyulan mali politika yanıtı, kamu maliyesi gibi faktörlerin kısa vadede not görünümünde bir risk oluşturduğu ifade edildi. Uzun vadeli riskler arasında kamu maliyesi ve hükümet borçlanma zorlukları gibi durumlar sıralandı.

Kovid-19 salgınının bugüne kadar ekonomik faaliyetler ve finansal piyasalarda görülmemiş bir şok yarattığı söylendi

Piyasalarda Koronavirüs ŞokuKurum analistleri tarafından hazırlana raporda politika yapıcıların bu durumu düzeltmek için çaba gösterdiği kaydedildi. ABD’nin diğer birçok gelişmiş ülkelerle birlikte salgının hızını yavaşlatmak için ekonomisinin bazı kısımlarını kapattığı fakat bu durumun yılın ikinci çeyreğinde işsizlikte büyük bir artışa neden olacağı söylendi.

Salgının yayılma hızına bağlı olarak analistlerin tahminlerinde çok büyük belirsizlikler olduğu ifade edilirken ABD’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının bu yıl %3 daralacağı tahmin ediliyor.

Dün onaylanan 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin henüz resmi olarak değerlendirilmediği, ancak federal mali açığın GSYH’ye oranının %13’ün üzerine çıkmasının beklendiği söylendi. Bu oran 2019 yılında %4,6 olarak açıklanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum