Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings ABD, Çin ve Euro Bölgesi Büyüme Tahminlerini Düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ticaret anlaşmazlığı ve Brexit meselesinin etkisiyle; ABD, Çin ve Euro Bölgesi büyüme tahminlerini aşağı yönde revize etti.
Fitch Ratings ABD, Çin ve Euro Bölgesi Büyüme Tahminlerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings; Euro Bölgesi, Çin ve ABD için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Kuruluş tarafından yapılan açıklamada ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının küresel ekonomik görünümü kararttığı belirtilirken 2019 ve 2020 yılı için büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiği bildirildi.

Aynı şekilde bir türlü çözüme kavuşmayan Brexit meselesinin de Euro Bölgesi’nde ekonomiyi olumsuz şekilde etkilediği aktarıldı.

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm raporunda özellikle ticaret savaşlarının küresel ekonomi üzerindeki etkilerine yer verildi.

Çin Büyüme TahminiABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının uzun zamandır devam ettiğini ve son dönemde iyice kızıştığını söyleyen kuruluş analistleri, bu durumun küresel ekonomik görünümü kararttığını bildirdi. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’in son zamanlarda ekonomik olarak yavaşladığı, ABD’nin artırdığı gümrük vergilerinin etkisiyle bu olumsuz tablonun daha da genişleyeceği yorumlandı.

Söz konusu gelişmeler doğrultusunda Çin’in büyüme oranı tahmini 2019 yılı için %6,01’e, 2020 yılı için %5,7’ye çekildi. Diğer bir deyişle bu yıl için ekonomik büyüme beklentisi 0,1 baz puan, 2020 yılı için ise 0,3 baz puan azaltılmış oldu.

ABD ekonomisinin 2019 yılında %2,3 oranında büyüme gerçekleştirileceği tahmin edildi.

ABD Büyüme TahminiHem bu yıl hem de gelecek yıl için büyüme tahminleri 0,1 baz puan düşürüldü. Bu kapsamda 2020 yılı için beklenti %1,7 olarak revize edildi. Yapılan açıklamada ABD ekonomisinin her ne kadar güçlü duruşunu korusa da Çin’in uyguladığı misilleme adımları sebebiyle olumsuz etkilendiği bildirildi.

Ülke ekonomisindeki önemli kalemlerde son dönemde ticaret savaşlarının da etkisi ile düşüş olduğu belirtildi. İmalat sektöründe belirgin bir şekilde yavaşlama görülürken şirketlerin yatırım harcamalarına temkinli yaklaştığına dikkat çekildi. Söz konusu gelişmelerin etkisi ile ABD ekonomisinin 2018 yılında keskin bir şekilde yavaşladığı hatırlatıldı.

Euro Bölgesi büyüme tahmini ise yılan hikayesine dönen Brexit meselesinin etkisiyle aşağı yönde revize edildi.

Euro Bölgesi Büyüme TahminiYayımlanan raporda Çin’de görülen yavaşlamanın Euro Bölgesi’ni de etkilediği belirtildi. 2019 yılı için büyüme beklentisi 0,1 baz puan düşürülerek %1’e, 2020 yılı için beklenti 0,2 baz puan düşürülerek %1,1’e indirildi. Anlaşmasız Brexit durumunda ise bu düşüşün 0,4 baz puana ulaşacağı aktarıldı.

Bu arada İngiltere Başbakanı Boris Johnson, erken seçim yapma girişiminde ikinci kez başarısız olarak, AB’den Brexit sürecinin uzatılmasına yönelik talep olasılığını artırmış oldu. Yeni hükümetin Brexit’i daha fazla geciktirmeyeceğini söyleyen Johnson, “17 Ekim’de o önemli zirveye gideceğim ve bu parlamentonun ellerimi bağlamak için neler icat edeceği önemli değil, ulusal çıkarlarla ilgili bir anlaşma için çaba göstereceğim,” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu