Paylaşım

Fischer New York Ekonomi Kulübü’nde Faiz Politikasıyla İlgili Ne Dedi?


 

ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkan Yardımcısı olan Stanley Fischer, ABD ekonomisi ve FED’in para politikası hakkında kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. New York Ekonomi Kulübü’nde konuşan Fischer’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;

Son günlerde küresel ekonominin en çok konuştuğu konu, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yıl bitmeden faiz indirimine gidip gitmeyeceği. ABD’de açıklanan ekonomik datanın ekonomistlerin beklentilerini bir hayli aşması ve arzulanan enflasyon rakamlarına yaklaşılmış olması, FED’in elini bir hayli güçlendiriyor. Ancak FED, yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen faiz indirimini yine pas geçebilir. Yılın bitmesine iki ay kala piyasalar, tüm dikkatlerini FED’e çevirmiş durumdalar. Bu noktada, FED yetkililerinden gelen açıklamalar da büyük önem taşımakta.

Geçtiğimiz gün New York Ekonomi Kulübü’nde, FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, ABD ekonomisinin genel seyrini ve FED’in faiz politikasıyla ilgili düşüncelerini kamuoyuna açıkladı. Fischer’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Düşük verimlilik ve yaşlanan nüfus, faiz politikasında baskı oluşturuyor”

Fischer yaptığı açıklamada; faiz politikası üzerinde baskı unsuru oluşturan birtakım nedenlerin bulunduğunu ve böylelikle FED’in bir hayli zorlandığını söyledi. Özellikle, düşük verimlilik ve yaşlanan nüfusun ABD ekonomisi üzerinde büyük bir tehdit olduğunu belirten Fischer, bu durumun FED’in faiz politikası üzerinde de baskı oluşturduğunu iddia etti. Fischer, kamu harcamalarının GSYİH’nin yüzde 1’i kadar artmasının, faizi de denge seviyesine doğru, yüzde 0,5 puan yükselteceğini dile getirdi.

“Düşük faiz oranları, ekonomiyi olumsuz şoklara karşı savunmasız bırakıyor”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Fischer; faiz oranlarının uzun süre düşük kalmasının uzun vadede büyüme beklentilerini azalttığını belirterek, düşük faiz oranlarının ekonomiyi olumsuz şoklara karşı savunmasız bıraktığını ve resesyona neden olacağını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın