Yatırım yapmaya başla!

Ferrari, Hibrite Gerek Bırakmayan Euro 6 Uyumlu Yeni Bir V12 Geliştirdi!

Ferrari, dünyanın en iyilerinden olan performans V12 motorunu Euro 6'ya göre ayarladı ve emisyon sorununu kapattı!
Ferrari, Hibrite Gerek Bırakmayan Euro 6 Uyumlu Yeni Bir V12 Geliştirdi!

Ferrari, mevcut 12 silindirli motorlarından daha verimli olacak bir güç merkezi için paten başvurusunda bulundu. Süper spor otomobil üreticileri dışındaki tüm firmalar emisyon değer ortalaması için elektrik dönemine geçiş yaptılar. EV’ye geçiş için direnenler de hızlı şekilde olaya kendilerini dahil ediyorlar. Öyle ki yüksek hacimli motorlarla araçlarını değerlendirenlerin, CO2 ile biraz daha fazla sorunu oluyor.

Son dönemde en dikkat çeken de Lamborghini oldu. Çıkardığı Sian modelinde farklı bir hibrit sistemi kullanan İtalyan, yakın zamanda modellerinde elektriği kullanacağını söylemişti. Ferrari, LaFerrari’de ilk hibrit deneyimini yaşamıştı. Şimdi ise süper spor araç zevkinin en önemli maddelerinden birisi olan V12 silindirli bir motorun en verimli şekli için patent alınıyor. İşte detaylar;

Ferrari yeni V12 motorunda farklı bir yanma yöntemi kullanacak!

Ferrari V12 Yeni Çalışma Prensibi Euro 6 DüzenlemePatentte Ferrari, iki farklı yanma yönteminin motorda verimliliğin nasıl daha iyi olacağını anlatıyor. Temsilci bilindik çalışma düzenlerinden bazılarına değişik bir mantık uygulamış. İlk olarak buji ateşlemesinin hemen öncesinde enjekte edilen ve bu aşamada emisyonları azaltan, katalatik sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayacak daha sıcak bir hava/yakıt adına yakıt gönderimi düşünülmüş.

Ferrari’nin V12 üzerindeki ikinci farklı çalışması; ana yanma odasının üzerine monte edilmiş, duvarla ayrıldığı ve bir veya daha fazla serbest bağlantı portu aracılığıyla iletişim kuruluyor. Karışımın tutuşmasını döngüsel olarak ve seçici bir şekilde belirlemek için ikinci bir buji seti ile yanma reaksiyonunu tetikliyor.

Ferrari, Euro 6 düzenlemelerine karşı böyle bir yöntem belirlemiş.

Ferrari V12 Yeni Buji Ateşleme Yanma Odasıİtalyan marka, 6.5L V12 motoruna yaptığı geliştirmenin Euro 6 düzenlemeleri için olduğu söylendi. Vazgeçilmesi zor olan bu ünite, rafa kaldırılmak yerine çalıştırma mantığındaki birkaç değişimle süreç çözülmüş oluyor.

Ferrari’nin düzeltmede ilk 812 GTS’nin motorunun üst kapak değişimi ile 789 ps gücünü kaybettirmeden Euro 6’ya uyarlamış. İtalyan şirket dışındaki şirketler emisyon düzenlemeleri için mecburen elektrikli hibrit araç dönemini benimserken, Ferrari V12’sini melezleştirmek veya küçültmek için bir harekette bulunmuyor.

Ferrari teknik şefi Michael Leiters,“Doğal olarak aspire edilmiş bir V12 motor küçültülmüş bir motor değil ve benim için bir hibrid olarak mantıklı gelmiyor. Elbette V12 için savaşacağız. Markamızın özü olduğu için saklamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ama V12’nin gerçek bir hibridizasyonu? LaFerrari performans için hibridizasyon oldu. Gelecekte, emisyonlara bakmak zorunda kalıyoruz ve CO2 avantajından gerçekten yararlanmak istiyorsanız, küçültmek zorundasınız.” dedi.

Anlaşılan o ki Ferrari eski zamanlardan beri önemli olan ve insanların hayranlıkla kullandıkları V12’lerden kolay kolay vazgeçemeyecek. Mercedes markası da geçenlerde V12 dahil olmak üzere doğal emişli motorlarının gelişimlerinin durdurulduğunu bildirmişti. Alman marka EQC ile tamamı elektrikli araç dönemine EQS ile devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum