Paylaşım

Ferrari Halka Arzında Son Adım


 

İtalyan lüks otomobil markası olan Ferrari'nin bir süredir hazırlıklarını sürdürdüğü halka arzda son aşamaya gelindi. Halka arz fiyatının yarın kamuoyuna sunulması, Ferrari hisselerinin ise Çarşamba günü New York Borsası'nda işlem göreceği bildirildi. Haberin ayrıntıları şöyle...

1946 yılında üretime başlayan, dünya otomobil sektörünün lider isimlerinden biri olan Ferrari bir süre önce ABD borsalarındaki hisselerinin %10’unu halka arza sunacağını duyurmuştu. Fiat Chryseler Automobiles NV‘nin Ferrari hisseleri için başlattığı halka arz sürecinde son aşamaya gelindi.

Şirket hisse başına 48-50 dolar aralığından bir teklif yapmayı ve halka arzdan elde ettiği gelir ile 2018 yılına kadar 7 milyon araç satmayı planlıyor. Fiat CEO’su ve Ferrari Yönetim Kurulu Başkanı Sergio Marchionne, Ferrari’nin piyasa değerinin 10 milyar Euro olduğunu belirtmişti. Bazı analistler markanın piyasa değerinin bunun yarısı olduğunu söylese de halka arzın tamamlanması ile piyasa değerinin 9,8 milyar dolar civarında olacağı neredeyse kesinleşti.

Biraz da bu efsane spor otomobil markasının doğuşundan ve bugünlere kadar geliş hikayesinden bahsedelim. 1946 yılında üretime başlayan Ferrari’nin merkezi, İtalya’nın Modena şehri yakınlarındaki Maranello’dur. Şirketin kurucusu Enzo Ferrari de 1898 yılında Modena şehrinde dünyaya gelmiş.

Enzo Ferrari’nin yükseliş yolunda attığı ilk adımı 1920 yılında Alfa Romeo’nun yarış pilotu olmasıyla atıldı. Ferrari o günden sonra Alfa Romeo’yu araba yarışçılığının bir numarası haline getirdi ve adını da hızla duyurmaya başladı.

Katıldığı tüm yarışları kazanmaya başlayan Enzo Ferrari, yarış otomobilleri yaratma özelliği sayesinde de Alfa Romeo Sportif Direktörü oldu. Bir süre sonra bu görevden ayrılarak, Auto-Avio Costruzioni’yi kurup yarış takımlarına parçalar satmaya başladı.

Enzo Ferrari, ilk etapta kendi için araba yapmaya başladı. Bunu Modena’da kurduğu küçük atölyesinde gerçekleştiriyordu. İkinci Dünya Savaşı başlayınca, Modena’dan Maranello’ya taşındı ve 1946 yılında burada yeni bir atölye açtı. Markanın amblemindeki sırrı ise Ferrari Logosunun Ardındaki Başarılı Hikaye isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın