Yatırım yapmaya başla!

FED Sonrası Türk Lirası Uçuşa Geçti

FED Sonrası Türk Lirası Uçuşa Geçti

ABD Merkez Bankası FED‘in 2006 yılından bu yana ilk kez gerçekleştireceği faiz artırımı kararı almasının ardından, uluslararası piyasalarda tedirginlik başladı. Yılın son toplantısı olan Aralık toplantısında açıklanan kararı, Türk Lirası olumlu karşıladı ve dolar karşısında son üç günde %2 değer kazandı.

Kasım ayının başından beri satış baskısı altında olan Türk Lirası varlıkları, FED toplantısının ardından negatif seyrini pozitife çevirdi. FED, bir yıldır beklenen faiz artırımı oranını 25 baz puan olarak açıkladı. Açıklamanın ardından piyasalar Türk Lirası’nda bir düşüş bekliyordu, ancak beklenen olmadı. Bu durum analistleri şaşırtsa da Dolar/TL 2,91‘in altını gördü. Oysaki genel olarak piyasaların beklentisi Dolar/TL paritesinin 3,15 seviyelerine kadar çıkacağı yönündeydi.

FED kararı sonrasında sadece Türk Lirası değil, birçok gelişen ülke para birimleri dolar karşısında değer kazandı. Dolar Meksika pesosu, Hindistan rupisi ve Endonezya rupisi karşısında ortalama %1 oranında değer kaybetti.

FED sonrası uçuşa geçen Türk Lirası’nın son üç gün içerisindeki gelişimine baktığımızda, diğer gelişen ülke para birimleri karşısında da güçlendiği göze çarpıyor. 2015 yılının başından bu yana dolar karşısında Türk Lirası %25, Güney Afrika randı %30, Brezilya reali ise %45 gerileme kaydetti.

Genel bir durum değerlendirmesi yapan DenizBank Özel Bankacılık Grubu Sermaye Piyasası Araçları Satış Yönetmeni Orkun Gödek, FED’in para politikasında normalleşme sürecini başlatmasıyla birlikte gelecek döneme yönelik belirsizliklerin azaldığını söyledi. Ek olarak faiz artışının kademeli bir şekilde gerçekleşme düşüncesiyle para piyasalarının fiyatlanmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

Gelişmekte olan ülkeler grubunda özellikle Türkiye’nin pozitif fiyatlama isteğinde olduğunu belirten Orkun Gödek, 22 Aralık’ta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılacak olan Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına dair beklentilerin bunda önemli etken olduğunu ifade etti. Orkun Gödek, beklentilerin Merkez Bankası tarafından karşılanıp kamuoyu ile başarılı bir şekilde iletişimin kurulması halinde, Dolar/TL’nin 2,8950-2,8500 aralığında seyredebileceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum