Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Piyasaların Beklediği Gibi Mart Toplantısında da Faiz Değişikliği Yapmadı

Hafta başından bu yana küresel piyasaların gözü kulağı FED faiz açıklamasındaydı. Banka enflasyon hedefleri doğrultusunda faiz oranlarını düşük tutma kararını sürdürdü.
FED Piyasaların Beklediği Gibi Mart Toplantısında da Faiz Değişikliği Yapmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. ABD Merkez Bankası (FED), dün başlayan ve bugün sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararı aldı.

2020’nin mart ayından bu yana faiz oranını %0,00 – %0,25 aralığında tutan banka, son toplantısında da bu kararını sürdürdü.

Yapılan açıklamada Covid-19 salgınının ekonomiyi muazzam bir şekilde etkilediği ve enflasyonun %2’nin altında kalmaya devam ettiği söylendi.
FED Ekonomik Büyüme Tahmini
Kaynak: Federal Reserve

Ekonomideki toparlanmanın salgına ve aşı gelişmelerine bağlı olacağı belirtildi. Salgının istihdam ve ekonomik görünüm üzerinde önemli riskler yaratmaya  devam ettiği aktarıldı. Komitenin uzun vadede maksimum istihdam ve %2’nin biraz üzerinde enflasyon hedeflediği bir kez daha yinelendi.

Bu hedeflere ulaşıncaya kadar da federal fon oranının %0 – ¼ arasında tutulmaya devam edeceği açıklandı. Bunun yanında Hazine menkul kıymetlerinin ayda en az 80 milyar dolar ve kurum ipoteğine dayalı menkul kıymetlerinin ayda en az 40 milyar dolar artırılmaya devam edileceği söylendi.

Varlık alımlarının hanehalkına ve işletmelere kredi akışı sağladığı belirtilirken, “Komitenin değerlendirmelerinde, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelerle ilgili okumalar dahil olmak üzere geniş bir bilgi yelpazesi dikkate alınacaktır.” ifadesine yer verildi.

Banka ülke ekonomisi için 2021 büyüme tahminini %6,5, işsizlik oranı tahminini %4,5 olarak açıkladı. Daha önceki büyüme tahmini %4,2 oranındaydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu