Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED İndirimiyle Çin Merkez Bankası’nın Endişeleri Bir Miktar Azaldı

JP Morgan’dan küresel pazar stratejisti Zhu Chaoping, FED’in faiz oranlarının ardından Çin Merkez Bankası’nın bir endişesinin azaldığını söyledi. İşte detaylar;
FED İndirimiyle Çin Merkez Bankası’nın Endişeleri Bir Miktar Azaldı
Yorum

FED’in faiz indiriminin, ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesini sağlamak için halihazırda karşılaştığı zorlukların arasında Çin Merkez Bankası üzerindeki baskının bir kısmını aldığı söylendi.

Analistler, Çin Merkez Bankası’nın para politikasındaki büyük değişikliklerle cevap vermesinin mümkün olmadığını, bunun yerine kurumun iki ülke arasındaki ticari gerilimler arasında ABD doları-Çin yuanı kuru hakkında daha az endişe duyabileceğini belirtti.

J.P. Morgan Asset Management’ta küresel pazar stratejisti olan Zhu Chaoping, oranların genel olarak düşüş eğiliminde olduğunu söyleyerek bazı açıklamalarda bulundu.

J.P. Morgan Genel Oran İndirim Eğilimi Chaoping PBOC’un birden fazla politika önlemi arasında, döviz politikasında geri adım atabileceğini ve küçük-orta ölçekli işletmelere finansman artırmak gibi diğer önlemlere daha fazla odaklanabileceğini söyledi. Sonuçta FED, Çarşamba günü 2008’den bu yana gösterge faiz oranını ilk kez düşürdü ancak piyasa beklentilerinin aksine, hareketin ileride daha fazla fiyat indirimi olacağının bir işareti olmadığı öne sürüldü.

Bazı yatırımcılar bu hareketi beklenenden daha sıkı bir para politikası olarak yorumladı ve ABD’nin büyük hisse senedi endeksleri Powell’ın yorumlarının ardından %1’den fazla düştü.

FED İndirim Daha Sıkı Para Politikası 2 yıllık Hazine verimi Mayıs sonundan bu yana en yüksek seviyeye yükselirken, 10 yıllık Hazine verimi ise düştü. ABD doları endeksi ise 2 yıldan fazla sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Voya Investment Management sabit gelir yatırım yöneticisi Matt Toms, pazar hareketlerinin büyük olasılıkla aşırı tepki olduğunu belirtti. Ayrıca FED’in ortaya çıkıp enflasyon hakkında daha fazla konuşmasını bekleyeceklerini söyleyerek; “Bu doların zayıflamasına, verim eğrisinin yükseltilmesine yardımcı olmalı” dedi.

Wind Information da para biriminin bu yıl nispeten dar bir aralıkta kaldığını, şimdiye kadar dolar karşısında yüzde 50 daha zayıf olduğunu bildirdi.

Dolar Yuan Dar Aralık Çinli aracı Nanhua Futures’da araştırmacı Ma Yan da Çin yuanı üzerinde daha fazla baskı beklediğini ancak ekonominin kayda değer bir devalüasyon sağlayacak kadar zayıf olmadığını belirtti. Ma ekonomik büyümenin üçüncü veya dördüncü çeyrekte yavaşlaması durumunda merkez bankasının zorunlu karşılık oranını düşürmesinin olası olduğunu öngördü.

Diğer bazı gevşetme önlemlerinin de mümkün olabileceğini aktardı. Küresel pazar stratejisti Zhu Chaoping ise şu anda en büyük zorluğu; merkez bankasının birçok hedefinin olması ve bu hedeflere ulaşmak için pek çok politikaya ihtiyaç duyması olarak belirtti. Bunun FED’den çok daha karmaşık olduğunun da üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu