Yatırım yapmaya başla!

FED Bilançosunu 6 Trilyon Doların Üstüne Çıkarsa da Ekonomiyi Düzeltmeye Yetmeyebilir

ABD Merkez Bankası dün 2,3 trilyon dolar daha teşvik paketi açıkladı. Böylelikle daha önceki adımlarla birlikte bilançosu 6 trilyon doları aştı. Ancak yine de koronavirüsün yarattığı negatif etkiyi gidermeye yetmeyeceği düşünülüyor.
FED Bilançosunu 6 Trilyon Doların Üstüne Çıkarsa da Ekonomiyi Düzeltmeye Yetmeyebilir

466 bin koronavirüs vakasının görüldüğü Amerika’da toplam can kaybı 15 binin üzerine çıktı. ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray günlük basın toplantısında şu ana kadar yapılan test sayısının 1 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Trump, hafta başında yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerin çok acı verici şekilde geçeceğini söylemişti. 100 bin can kaybı beklediklerini söyleyen ABD Başkanı, ülke genelinde 21 geçici hastane ve 17 bin yatak kapasitesine ulaştıklarını açıkladı.

Tarihin en zorlu dönemlerinden birinin geçirildiğini, en kısa zamanda ekonomide çarkların yeniden dönmesini temenni ettiğini aktardı. Uzmanlar koronavirüs salgınından en ağır darbeyi alacak ülkelerin başında Amerika’yı gösteriyor.

Son verilere göre işsizliğin %4,4’e çıktğı ülkede işsizlik maaşı başvuruları 6,6 milyonla rekor kırdı. Bu sayının önümüzdeki günlerde 30 milyonu aşması bekleniyor. Salgının başladığı ilk günden bu yana ülke ekonomisini canlandırmak için tarihte görülmemiş büyüklükte tedbirler alan Amerikan Merkez Bankası (FED) 2,3 trilyon dolarlık daha destek programı açıkladı.

FED’den Koronavirüsle Mücadele için 2,3 Trilyon Dolarlık Yeni Adım

FED’den Koronavirüsle Mücadele için 2,3 Trilyon Dolarlık Yeni AdımABD Senatosu geçen ay 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylamıştı. Bu rakam ülke tarihinde görülen en yüksek seviyeler olarak gösteriliyordu. Perşembe günü yapılan açıklamada ise ekonomiyi desteklemek için 2,3 trilyon dolar daha ek önlem alındığı bildirildi.

Söz konusu fonun hanehalkına ve işletmelere destek vermek için kullanılacağı kaydedildi. FED’in en önemli vazifesinin salgın süresince halk sağlığı önceliğinde krizin atlatılmasını sağlamak olduğunu belirtildi. Yapılan açıklamada;

“Fed’in rolü, bu kısıtlı ekonomik faaliyet döneminde olabildiğince rahatlama ve istikrar sağlamaktır ve bugünkü eylemlerimiz nihai iyileşmenin mümkün olduğunca güçlü olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.” sözlerine yer verildi.

Destek kapsamında 10 bine kadar işçi çalıştıran işyerlerine 4 yıllık kredi imkanı tanınacak, anapara ve faiz ödemeleri bir yıl ertelenecek. Küçük ve orta ölçekli şirketlere 600 milyar dolar fon sağlanacak. Bunun yanında yerel hükümetlere, eyaletlere ve hanehalkına da koronavirüs salgını süresince ekonomik sıkıntıları daha rahat atlatabilmeleri için destek verilecek.

FED’in Bilançosunu 6 Trilyon Dolara Çıkarması Yeterli Olacak mı?

FED’in Bilançosunu 6 Trilyon Dolara Çıkarması Yeterli Olacak mı?
Görsel: Reuters

Amerikan Merkez Bankası daha öncesinde de borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı yapacağını duyurmuştu. Sonrasında diğer ülkelerin merkez bankalarına çağrı yaparak, dolar toplamaya başladı.

Şu an ekonomiyi canlandırmak için para basan Merkez Bankası piyasaya çok yüklü miktarda dolar akışı sağlıyor. Bunun yanında her ABD vatandaşı için 1000 dolar, her çocuk için 500 dolar yardımı gibi tarihte görülmemiş düzeyde helikopter para dağıtılması da hiperenflasyon kaygısını getiriyor.

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Özgür Demirtaş, FED’in bu hamlelerinin fakiri daha fakir yapacağını ve önümüzdeki günlerde daha büyük sıkıntılara yol açacağını düşünüyor.

FED’in başlattığı önlemler nedeniyle tahvil stokları ilk kez 5 trilyon doları geçti. Likidite takas hatlarının kullanımı ise yabancı para değişimi programının başlatılmasıyla 358,1 milyar dolar oldu. Tüm bu yapılanlara rağmen ekonomistlerin çoğu Kovid-19 salgınından ABD ekonomisinin çok ciddi şekilde daralacağını ve tarihin en sert resesyonuna tanık olacağını belirtiyor.

Ülkenin tamamında olmasa da bazı yerlerde sosyal mesafe kuralları daha katı bir şekilde uygulanıyor. Hazine Bakanı  Steven Mnuchin ve Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ekonominin önümüzdeki günlerde açılması gerektiğini düşünüyor.

Nitekim Başkan Trump da çarkların bir an önce dönmesi gerektiğinin altını her defasında çiziyor. Ekonomi otoriteleri bu şekilde düşünürken ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bu yaklaşıma karşı çıkarak, ekonominin kısa süre içinde toparlanacağına dair iyimser olmadığını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum