Yatırım yapmaya başla!

FED 2016 Haziran’da Faiz Artırımına Gitmeli mi?

FED 2016 Haziran’da Faiz Artırımına Gitmeli mi?

Piyasalar önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan FED toplantısında gelecek kararlara odaklanmış durumda. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl FED’in Aralık ayı toplantısında yıllar sonra faiz artırım kararı gelmişti. Ayrıca toplantıda yeni yılda 4 adet faiz artırımına gidilmesi yönünde karar alınmıştı. Ancak yeni yılda gerçekleştirilen üç toplantıda da FED yetkilileri faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tuttular. Ayrıca yetkililer gerçekleştirdikleri açıklamalarda, küresel risk ve faktörleri yakından izlemeye devam ettiklerini belirterek; mevcut şartlar altında faiz artırımlarının erteleneceğini ifade etmişlerdi.

FED’in Mart ayı toplantısında yaşanan en önemli gelişme ise yeni yıl için Aralık ayında öngörülen 4 adet faiz artırımında güncellemeye gidilmesi olmuştu. FED yetkilileri, Mart toplantısında yeni yılda gerçekleştirilecek faiz artırım sayısını 2’ye indirdiklerini kamuoyuna açıklamışlardı. FED’in Mart ayı toplantısında alınan kararların detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni yılda gerçekleştirilen bu toplantıların ardından piyasalar, FED’in hangi toplantısında faiz artırımına gideceği konusunda büyük bir merak duyuyorlar. Bunun temel nedeni ise küresel piyasalarda yeni yılın başlangıcından bu yana görülen yüksek volatilite oluyor. Hisse senetleri son dönemlerde enerji hisse senetlerinde yaşanan gelişmeler ve şirket karlarından etkilenerek oynaklıklar yaşıyor. Bugün FOMC’de oy hakkı bulunan Cleveland FED Başkanı Loretta Mester ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın dördüncü toplantısında faiz artırımına gidilmesi gerektiğini savundular. FED başkanlarının açıklamalarından öne çıkan bölümler ve merak edilenler haberimizde;

“Belirsizlik bizi felç etmemeli!”

Mester, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği toplantısıyla ilgili olarak; son dönemlerde açıklanan enflasyon verilerinin cesaretlendirici nitelikte olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Mester, enflasyonun uzun bir zamandır FED’in yüzde 2 enflasyon hedefinin altında seyretmesine karşın son verilerin FOMC’nin enflasyonun zaman içerisinde hedefe ulaşacağı görüşüyle tutarlı ve cesaret verici olduğunu dile getirdi. FED’in faiz artışını ekonomik tahminlere yönelik belirsizlikten ötürü ertelememesi gerektiğini savunan Mester; “Belirsizlik bizi felç etmemeli!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“FED, normalleşmeyi kademli olarak sürdürmeye hazır olmalı…”

Rosengren ise değerlendirmesinde, ABD ekonomisinin ilk çeyrekteki zayıf verilerin ardından toparlanmaya başladığını ve ilerleyen dönemde yukarı yönlü ivmenin süreceğini söyledi. Ancak küresel piyasalardaki karamsarlığın henüz devam ettiğini belirten Rosengren, piyasaların ABD ekonomisinin temel göstergeleri konusunda oldukça karamsar olduklarını dile getirdi. FED’in faiz artırma ihtimalinin finansal piyasalardaki mevcut fiyatlamadan daha yüksek olduğunu belirten Rosengren, FED’in normalleşmeyi kademeli olarak sürdürmeye hazır olması gerektiğini ve faiz artırımına gidilebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum