Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Otomotiv Devlerinin Fiat-Chrysler’i Almak İstemelerinin Büyük Sebepleri!

Son 2 yıldır Fransız ve Çinli firmaların Fiat-Chrysler şirketini almaya bu kadar istekli yapan nedenler açıklandı!
Otomotiv Devlerinin Fiat-Chrysler’i Almak İstemelerinin Büyük Sebepleri!
Yorum

2 yıl önce Fiat-Chrysler’e bağlı olan Jeep’in Çinli bir şirkete satılacağının haberini yapmıştık. Belirli bir süredir İtalyan-Amerikan şirketinin Maserati gibi belirli markalarının satılması hatta komplesinin el değiştirme haberleri dolanıyordu. Otomobillerin teknoloji eğilimleri farklı bir yöne çekildikçe ülke fark etmeksizin şirketler orta noktada birleşiyor. Global çapta bakıldığında ise sebeplerinden birisi hakim olduğu pazar tecrübesinden yaralanmaya çıkıyor.

CNBC‘nin yer verdiği haberde FCA’yı Renault, Toyota ve Geely gibi şirketlerin neden almak istediği yazılmış. Fransız Renault’un birkaç gün önce İtalyan şirketin haklarını almak istediği, sonradan stratejik iş ortağı olan Nissan ile birleşmeyi hedef aldığı yazılmıştı. Amerikan-İtalyan marka, ABD pazarındaki %12’lik hakimiyeti, tam olarak diğerlerinin ilgisini çeken kısım.

FCA’nın bu kadar hevesle alınmak istenmesinin nedeni Amerika pazarında sahip olduğu yüzdelik dilim.

Fiat-Chrysler, üretim yönünü sedan ve wagon tipi araçlardan SUV’a çevirmişti. Rekabet konusunda GM ve Ford yanında başarılı bir satış grafiğine sahip. Toyota başta olmak üzere ABD pazarına zaten hakim olan Japonlar bile sahayı genişletmek için şirkete talip oluyorlar.

Sizlere Peugeot’un Amerika pazarına yeniden girişinin haberini yazarken, yabancı olduğu topraklarda tutunabilmesi için mutlaka yerel bir firma ile ortaklık yapması gerektiğini söylemiştik. Onun üzerine ikinci PSA-ABD pazar girişiminde Peugeot’un FCA ile ortak süreçlere imzaların atılabileceğinden bahsetmiştik.

Peugeot Auto’nun %90 üretim ve satışı Avrupa’da!

Dikkat edilmesi gereken husus tam bu noktada yatıyor. Zira
Jefferies Equity Araştırma Analisti Philippe Houchois‘in dediği gibi Peugeot’un bu nedenden dolayı Avrupa’da ters bir döngüye girme ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylüyor.

Doğru olan kararın FCA’nın Peugeot’la birleşmesi olarak bakılıyor. Avantaj noktalarına bakıldığında; Emisyon Üzerine Düzenleme Avrupa’da GM, Ford ve Honda gibi bazı firmaların çekilmesine ve eş zamanlı küçülmeye gitmelerine neden olmuştu. FCA da oluşan bu boşluğu rahatlıkla doldurabilir.

Renault, Nissan ile birleşme kararı alsa da FCA ile de imza atmak istiyor!

Renault’un başlarda FCA birleşmesinden vazgeçtiği söylense de ABD pazarında steroid bir güç kazanabileceğini biliyor. O yüzden başta Toyota olmak üzere VW’nin de bulunduğu otoparka Renault ve Peugeot’ta park edecek.

İlginizi Çekebilir :

FCA Yeni Detroit Tesisi ve Fabrika Yenilemelerine 4.5 Milyar Dolar Ayırdı!

Hızla ivme kazanan otonom ve elektrikli araç süreçleri de şirketlerin hızlı hareket etmesine neden oluyor. Bundan sonraki FCA satın alma veya Renault’un birleşme stratejisi ne yönde gelişecek ona bakacağız!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu