Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül Enflasyon Verisi Öncesi BIST, MPARK ve KORDS İncelemeleri

Açıklanacak enflasyon rakamları öncesi piyasa beklentileri, enflasyon öngörülerini inceliyoruz. Borsa İstanbul'da derinleşen satış dalgası ve şirket haberleriyle yeni işlem gününe başlıyoruz.
Eylül Enflasyon Verisi Öncesi BIST, MPARK ve KORDS İncelemeleri
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalarda enflasyon açıklamasına saatler kala Ekim ayının 3. iş gününe merhaba diyoruz. Dünya borsalarında kaydettiğimiz satış dalgasında bir derinleşmeden söz edebiliriz. Güçlü dolar, ABD faizlerindeki artıl ve yükselmekte olan petrol fiyatları enerji ithalatı yüksek ve ekonomik dengelerinde kırılganlık olan ülkelerin aleyhine bir durum olarak inceleniyor. Fazilarin yüksek olması kalkınma ve rölatif güçlü YEP’e rağmen Türkiye varlıkları küresel satışlardan üzerine düşeni alıyor.

Asya ve ABD borsalarındaki satışlara paralel olarak Borsa İstanbul’da satıcılı bir açılış beklentimiz var. İtalya’nın son zamanlardaki olumsuz seyri ve bütçe açığının kademeli olarak %2 ye çekmeyi kabul etmesi Euro bölgesi varlıklarını ve dolaylı olarak da Türkiye’yi olumlu etkileyebilecek bir gelişme. 

Güncel döviz kurlarını izlemek için tıklayınız!

Saat 10:00’da açıklanması planlanan Eylül ayı enflasyon rakamlarında analistlerin beklentileri TÜFE %3.5, ÜFE %6.0 olarak karşımıza çıkıyor.

Ekim ve Kasım Ayında da Enflasyonda Yükseliş Öngörülüyor Üretici fiyatlarında yükselişin devam ediyor olması yıllık TÜFE enflasyonunun Ekim ve Kasım aylarında da artarak %21-23 seviyelerine çıkabileceği öngörülüyor.

Değişen oranlarla kredi, KDV ve tazminat hesaplamak için tıklayınız!

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerden analizini yapmış olduğumuz MPARK hissesi için döviz kiralarına dair risklerin kontrol altına alınmasını olumlu bir veri akışı olarak izlemiştik. Medikal Park için hedef fiyatlarında bir güncelleme gerçekleştiren piyasa analizcileri rakamı 16,98 TL olarak güncelledi. 

Başka bir işlem argümanı Kordsa Teknik Tekstil KORDS’dan yeni satın alma haberini inceliyoruz.

KORDS İçin Olumlu Bir Satın Alma DuyrulduTicari hayvancılık sektöründe ileri kompozit malzemeler tedariği olan Advanced Honeycomb Technologies Corporation’ı 3,1 milyon dolar karşılığında satın aldığı açıklanan KORDS’un bu satın almadan sonra şirket kompozit gelirlerinde ek olarak 4 milyon dolar katkı yapması öngörülmekte. Takip ettiğimiz verinin hisseye yansımasını olumlu olarak yorumlayabiliriz. 

BIST 100 endeksine baktığımızda pivot olarak değerlendirebileceğimiz noktanın 98.050 olduğunu söyleyebiliriz. Altı salınımında 97.450 noktasını ve direnç olarak 98.790 seviyesini takip edebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu