Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomiye Güven İyileşmeye Devam Ederken, Endeks Eylül’de %3,1 Daha Yükseldi

Pandeminin başlarında sert gerileyen ekonomik güven endeksi “V” tipi toparlanma göstererek, Eylül ayında 88,5 oldu.
Ekonomiye Güven İyileşmeye Devam Ederken, Endeks Eylül’de %3,1 Daha Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2020 dönemine ait ekonomik güven endeksi sonuçlarını açıkladı. Son haftalarda döviz kurlarının rekor üstüne rekor kırmasına, yükselen enflasyon ve işsizlik rakamlarına rağmen ekonomiye güven artış gösterdi.

Yapılan açıklamada endeksteki artışın hizmet, reel kesim ve tüketici sektörlerindeki güven endekslerinin iyileşmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen ekonomik güven endeksi yükseldi.
Ekonomik Güven Endeksi 88,5
Kaynak: TÜİK

Endeks bir önceki ay olan Ağustos‘ta 85,9 değerinde gelmişti. Koronavirüs pandemisinin ülkemizde hızlanmaya başladı Nisan ayında sert gerileyen endeks o dönemden bu yana normalleşme adımlarının etkisi ile toparlandı.

Ekonomik güven endeksinin 100’den küçük olması ekonomiye dair beklentilerin kötümser, 100’den büyük olması iyimser olduğu anlamına geliyor. Söz konusu dönemde tüketici güven endeksi %3,2 artışla 82’ye yükseldi.

Tüketici güven endeksi Ağustos ayında bir önceki veri dönemine kıyasla %3,5 gerilemiş ve 79,4 değerini almıştı. Ağustos ayında 105,2 gelen reel kesim güven endeksi Eylül’de %0,5’lik sınırlı yükselişle 105,7’ye ulaştı. Açıklanan rakamlar her ayın ilk iki haftası baz alınarak hesaplanıyor.

Perakende ticaret ve inşaat dışındaki diğer tüm alt sektörlerde güven endekslerinde artış oldu.
Perakende Ticaret Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Ağustos ayında 70,5 gelen hizmet sektörü güven endeksi, Eylül’de %6,4 arttı ve 74,9’a yükseldi. Perakende ticaretle birlikte inşaat sektörleri güven endeksleri geriledi. Söz konusu dönemde inşaat sektörü güven endeksi %2 azalarak 85,0’dan 82,3’e indi.

Yurt içinde bugün takip edilecek olan en önemli konu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı Yeni Ekonomi Programı (YEP) olacak. Ekonomistler YEP’den gelecek mesajların piyasalar için oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Genel olarak ele alınacak konuların; enflasyonun düşürülmesi, üretimin devamı, reel sektörün iyileştirilmesi, cari açığın azaltılması ve büyüme politikaları olması bekleniyor.

2021 yılı için gayrisafi yurt içi hasılada %5-6 arasında büyüme hedefi konulması bekleniyor. Bu arada YEP açıklamasına dakikalar kala dolar 7,8539, Euro 9,16 ile zirveleri tazeledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu