Paylaşım

Eurodaki Yükseliş Doları Nasıl Etkiledi?


 

Gün içerisinde 2,55’e kadar gerileyen dolar 3 haftanın en düşük seviyesini gördü. Euro ise yükselişine devam ediyor. Dolar ve Euro fiyatlarındaki son gelişmeleri sizin için derledik.

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’in, Türkiye’nin kredi notu görünümünü koruduğunu bildirmesinin ardından Türk lirası üzerindeki belirsizliklerin bir kısmı kalkmış oldu. Bu gelişme üzerine Dolar/TL kuru dün güne 2,57’nin üzerinde başladı ve 2,59 seviyelerini denedi. Hemen ardından EUR/USD paritesindeki yükseliş nedeniyle yeniden düşüşe geçti ve günü 2,55’in altında tamamladı. Bugün öğle saatleri itibariyle ise % 0,45 artışla 2,5565’ten alıcı buldu.

EUR/USD paritesinde yaşanan düşüşün etkisiyle 2,6485’e kadar yükselen Dolar/TL kuru, Fed’in yılsonu faiz beklentisini düşürmesi ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizleri koruması üzerine biraz gevşemeye başladı.

Geçtiğimiz hafta Fed’den gelen faiz beklentisinin düşürülmesine yönelik açıklamanın ardından EUR/USD paritesi yükselerek 1,10 dolar seviyesini denedi. Ancak burada sabit kalamayan parite, haftayı 1,07 seviyelerinde tamamladı. Daha sonra yükselişe geçerek % 0,44 arttı ve 1,0980 dolardan işlem gördü.

Bu değerlerle Euro/Dolar paritesi son 3 yıl içerisindeki en yüksek haftalık değer artışını sergilemiş oldu. Euro, dolar karşısında %3,2 değer kazandı. Bu artışta Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’in faiz artırımı konusunda yaptığı açıklamaların büyük etkisi oldu. Bu sözleri ise doların, euro karşısında 11 yılın zirvesine çıktığı zamanlara bir atıf olarak değerlendiriliyor ve dolarda düzeltmeye gidilmesi konusunda düşüncelerini dile getiriyor.

Mizuho Securities Co. baş stratejisti Kengo Suzuki konuyla alakalı olarak; beklentilerinin geçtiğimiz Eylül seviyelerinde olduğunu, bu durumun dolar alım ivmesini yavaşlatarak, tek yönlü dolar alımı ve euro satımı ile ortamı düzeltici etkileri olabileceğini söyledi. Buna ilaveten euroda düzenli bir artış beklemediklerini sözlerine ekledi.

AMB Başkanı Mario Draghi, Euro Bölgesi’ndeki büyümenin hız kazandığını, 60 milyar Euro aylık tahvil alımının işaretlerini verdi.

Euro, 16 Mart’ta son 12 yılın en düşük seviyesini gördü ve hemen ardından % 5 değer kazandı. Bugün Euro, dolar karşısında 1,10 seviyelerini görürken; yen karşısında % 0,1 yükselerek 131.18 seviyesini gördü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın