Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Ekim 2018’den Bu Yana İlk Kez 7 Lira Seviyelerine Ulaştı

Türk lirasında yaşanan değer kaybı hızla devam ederken, dolar 6.25 seviyelerinde seyretmeye başladı ve bunu yanında Euro 7 lira seviyelerine ulaştı.
Euro, Ekim 2018’den Bu Yana İlk Kez 7 Lira Seviyelerine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul’da yeniden seçime gidilmesi ve ABD ile ilişkiler öncelikli olmak üzere Merkez Bankası rezervleri, Türk lirasını zorlayan yüksek dolarizasyon gibi olayların gündemde baş sıralarda yer aldığı bir ortamda Çin-ABD müzakerelerinde iyimserliğin yok olması ve İran-ABD arasındaki yükselen tansiyonun de etkisiyle dolar 6.25 sınırına tırmandı. Euro ise 7 lirayı gördü.

Euro/TL, 11 Ekim 2018 tarihinden bugüne kadar ilk kez 7 liranın üzerine çıktı ve 7.0041’i test etti. Dolar kuru ise 6.2453’e kadar çıktı ve 24 Eylül 2018’den bu yana kadar en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanında sterlin 8.1373 liraya yükseldi.

Meydana gelen sert yükselişlerin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğinin bilgisini verdi.

TCMB 1 Hafta Vadeli Repo İhalelerine Ara Verdiğinin Bilgisini VerdiMerkez Bankası’nda alınan kararla kurlarda bir miktar gevşeme yaşandı. Dolar, saat 14:10’da 6.2185’de yer aldı ve bununla birlikte aynı dakikalarda Euro 6.9720 ve sterlin 8.09402’dan işleme alındı. Ayrıca Borsa İstanbul’un BIST 100 Endeksi, küresel piyasalarda bozulan risk iştahı ve Türk lirasındaki kayıplara paralel olarak 89.000 puanın altına düştü.

Diğer yandan önemli bir gelişme olarak, Türkiye’nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalama maliyetini gösteren CDS’ler bugün 11 baz puan artışı gördü ve 483 baz puana çıkış yaptı. Böylelikle Mart ayı sonundan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Dolar cinsi tahvillerin de Türkiye’de değer kaybına uğradığı belirtildi. Refinitiv’den alınan verilere göre Türkiye’nin 2026 vadeli tahvili 1.6 sent düşüş gösterdi.

Türk lirası önceki yıl %30 değer kaybına uğramıştı. 2019 yılında ise buna ek olarak %17 değer kaybı daha yaşadı. Türk lirasına olan güvenin azalması ise yüksek enflasyon ve şirketlerin döviz borçlarının yükünü üstlenen ekonominin canlanmasına en büyük engel olarak gösteriliyor.

Diğer taraftan Türk lirası Mart ayından bu yana satış baskısına maruz kalmış durumda. ABD’nin, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın alma planları sebebiyle yaptırım tehdidinde bulunması, satış baskının önemli ölçüde artırdı. 23 Haziran’daki seçim tekrarından kısa süre sonra S-400’lerin teslim edilmesi öngörülüyor.

Seçimin tekrarlanacağı 23 Haziran’a kadar Türk lirasına yönelik risk algısının süreceği, analistlerin beklentileri arasında bulunuyor.

Türk Lirasına Yönelik Risk Algısı Sürecek ABD ile ilişkiler S-400 ve F35 sebebiyle, TCMB’nin rezervleri ve döviz tasarruf sahiplerinin Türk lirasına geçme isteksizliği gibi risk durumları da dikkate alındığında Türk lirasındaki baskıyla beraber kurdaki artışın devam edeceği bekleniyor. Bu risklerin yanında ABD-Çin arasındaki ticaret savaşlarının yeniden ortaya çıkması küresel anlamda endişe yaratıyor.

Çin’den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne uyguladığı gümrük vergisi ABD tarafından Cuma gününden sonra %10’dan %25’e çıkarılacak. Diğer yandan Çin’in müzakerecisi Liu He tarafından bugün ve yarın Washington’da gerçekleştireceği temaslar, yatırımcılar tarafından büyük dikkatle izleniyor. Liu He, bu eylemleriyle ABD’nin Trump’ın gümrük vergilerindeki artışı engellemeye çalışıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu