Yatırım yapmaya başla!

Euro/TL 5,20’yi Aşarak Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Euro kuru haftanın ilk işlem gününe 5,20 rekorunu kırarak başladı. Dolar ise geçtiğimiz haftadan bu yana güçlü seyrini sürdürüyor. Detaylar şöyle...
Euro/TL 5,20’yi Aşarak Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

Döviz piyasası geçtiğimiz hafta boyunca çok kuvvetli bir seyir izledi. Dolar kuru 4,37 ile tarihi rekorunu kırdıktan sonra haftayı 4,30 liradan tamamladı. Doların 4,25’ten başlayıp rekor kırdığı haftada Euro kapanışı 5,13’ten, sterlin 5,85’ten yaparken, Japon yeni ise Türk lirası karşısında 4 lira sınırına yaklaştı. Döviz piyasalarında yeni haftaya da güçlü bir başlangıç yapıldı.

Euro haftanın ilk işlem gününe 5,2040 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görerek başladı.

Haftaya rekorla başlayan Euro kuru saat 09:15’te 5,18’e gerilemiş durumda. Uzmanlar kurdaki bu yükselişin siyasi alandaki belirsizlik ve Ortadoğu’da artan gerginliğin gelişen piyasa varlıkları üzerindeki baskısından kaynaklandığını belirtiyor.

Dolar/TL geçen hafta kırdığı rekorların ardından yeni haftaya 4,35 seviyelerinden başladı.

Şu dakikalarda ise 4,33 lira seviyesinden işlem görüyor. Orta Doğu Başekonomisti Ziad Daoud, TL’de son dönemde görülen kayıpların büyük bölümünün olumsuz algıdan kaynaklandığını söyledi. Türkiye’deki politikacıların TL’ye istikrar kazandırmak istiyorlarsa, yatırımcı çekme konusunun öncelikli olması gerektiğini belirten Daoud, liranın bu sene başından beri dolar karşısında %12 değer kaybettiği söyledi.

Gevşek para politikasının söz konusu düşüşten sorumlu tutulduğunu fakat sadece %0,1’lik kısımdan sorumlu olduğunu dile getirdi. Yılbaşından bu yana TL’deki düşüşlerin dört unsura dayandırıldığını, %12’lik kısmın %11,5’ini olumsuz algının oluşturduğunu söyledi.

En önemli ikinci unsur olan ABD büyümesinin TL’deki kayba katkısının %2,9 olduğunu bildirdi.

Diğer sebepler arasında cari açık, yüksek petrol fiyatları ve jeopolitik risklerin olduğunu belirtirken, Türkiye’nin güçlü büyümesinin lirayı %2,6 oranında desteklediğini söyledi. Öte yandan para politikasının liranın düşüşünde sadece %0,1 etkisi olduğunu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın finans piyasalarını bu yıl sadece bir kez beklenenin üzerinde faiz artırarak Nisan ayında şaşırttığını dile getirdi.

Bir para biriminin dört ana nedenden değer kaybettiğini söyleyen Ziad Daoud, bu faktörleri şu şekilde sıraladı;

Birincisi ülkeye giren yatırımların karlılığını azaltan zayıf büyüme, ikincisi faiz ödeyen varlıkların cazibesini azaltan gevşek para politikası, üçüncüsü olumsuz yatırımcı algısı ve son olarak kısmi hızlı küresel büyümenin yabancı varlıkları yerel varlıklara göre daha cazip hale getirmesi. Sayılan bu dört faktörün de varlık fiyatlarını farklı şekilde etkilediğini söyleyen başarılı ekonomist, zayıf büyümenin, gevşek para politikasının para birimini zayıflatıp, tahvil faizini olumsuz şekilde etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum