Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro, Draghi’nin Ekonomiye Dair Olumlu Yorumları ile Dolar Karşısında Yükseldi

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Frankfurt’ta yaptığı konuşmada ekonominin er geç ivme kazanacağını söylemesi ile dolar karşısında yükseldi.
Euro, Draghi’nin Ekonomiye Dair Olumlu Yorumları ile Dolar Karşısında Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, bugün yaptığı konuşmada ekonominin er ya da geç ivme kazanacağını söyledi. Euro, Draghi’nin konuşmasından önce Londra piyasasının açılışında baskı altında kalmıştı. Ancak AMB Başkanı’nın ekonomiye dair güven verici açıklamaları sonrasında toparlanarak, dolar karşısında güçlendi. TSİ 16:20’de EUR/USD paritesi 1,12 seviyesinden işlem görüyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, ekonomiye yönelik risklerin aşağı yönde eğilim gösterdiğini söyledi.

Mario Draghi, Frankfurt’ta gerçekleştirdiği konuşmada, ekonominin güçlü tarafta kalmaya devam ettiğini ve risklerin aşağı yönlü eğilim gösterdiğini belirtti. Para politikasının ekonomiyi enflasyon hedefine doğru yönelttiğini ifade ederek, hedefe yaklaşmanın gecikse de yolundan çıkmadığının altını çizdi. Dış talepte daha fazla bozulma beklendiğini ve yatırımlara yönelik beklentilerin görece güçlü kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Enflasyondaki değişikliklere bağlı olarak bankanın negatif faizlerin yan etkilerini hafifletmesinin gerekebileceğini söyledi.

Euro Bölgesi ekonomisindeki yavaşlamanın geçici olduğunu ve resesyon işareti olmadığını vurgulayan Draghi, hedefe yönelik refinansman işlemlerinin ekonomik koşulları yansıtacağını dile getirdi. Euro/Dolar paritesi Draghi’nin açıklamaları sonrasında yükseldi. Gün içerisinde 1,1247 – 1,1286 arasında seyreden parite şu dakikalarda 1,1260’tan işlem görmekte.

Euro Kuru Anlık Değişimler için Tıklayın

Euro rallisinin 1,13 ile 21 günlük hareketli ortalamanın altında kaldığı belirtilirken, doların G-10 ülke paraları karşısındaki seyrini takip eden Bloomberg Dolar Spot Endeksi 0,19 artıda seyrediyor.

Draghi, bankaların negatif faiz oranlarının banka kredisini zedelediği yönündeki şikayetlere de değindi.

Bankanın hafifletici önlemlere gerek duyulup duyulmayacağına bakacağını söyleyen Draghi, düşük banka karlılığının olumsuz oranların kaçınılmaz bir sonucu olmadığını sözlerine ekledi. Draghi ve ECB baş ekonomisti Peter Praet, bankaları destekleme konusunda alternatif yol olarak uzun vadeli refinansman operasyonları turu veya TLTRO’lar olacağını belirtti. Praet Eylül ayında yaptığı açıklamada iyasaya sürülecek olan yeni TLTRO’ların esnek şartlar ve koşullar altında sunulacağını ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu