Paylaşım

Euro Bölgesi’nin Yıllık Enflasyonunda Yükseliş Hakim!


 

19 üyeli Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon, ulaşım ve kalorifer yakıtlarındaki harcamaların öncülüğünde artış gösterdi. Detaylar şöyle...

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre, 19 üyesi olan Euro Bölgesi’nin enflasyonu Kasım ayında artış gösterdi. Ekim ayında %1,4 olan enflasyon, Kasım’da %1,5’e yükseldi.

Avrupa’da, Kasım ayında nihai yıllık çekirdek enflasyon %0,9 artış gösterdi.

Enflasyonun yukarı yönde sonuç vermesinde en çok payı olan alanlar sırasıyla; ulaşım ve kalorifer yakıtları ile süt, yumurta ve peynir tüketimi oldu. Enflasyonu aşağı çekenler ise telekomünikasyon, giyim ve sosyal esirgeme gibi alanlar oldu.

28 üyesi olan Avrupa Birliği’nde enflasyon, Kasım’da %1,8’e yükseldi.

Söz konusu ülkeler arasında en düşük yıllık enflasyon %0,2 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde, %0,5 ile İrlanda’da ve %0,9 ile Finlandiya’da gerçekleşti. En yüksek yıllık enflasyona ulaşan ülkelere bakıldığında, %4,5 ile Estonya’nın başı çektiğini görmekteyiz. Bunu %4,2 ile Litvanya ve %3,1 ile Birleşik Krallık izliyor. Avrupa Birliği’nin Kasım ayı enflasyonu, Ekim ayı ile kıyaslandığında, 15 ülkede artarken, 9 ülkede değişiklik göstermedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bölgede fiyat istikrarını sağlamak için %2 seviyesine yakın bir enflasyon hedefliyor.

ECB, belirlenen enflasyon hedefi için varlık alım programı ve düşük faiz politikası kapsamında bazı tedbirler uyguluyor. Merkez Bankası’nın son makroekonomik projeksiyonlarına göre Euro Bölgesi’nde bu yıl için beklenen enflasyon %1,5, 2018 yılı için %1,4 ve 2019 yılı için %1,5 olarak belirlendi.

Euro/Dolar paritesi Cuma günkü verdiği kayıpların bir kısmını geri alarak 1,18 seviyesine yaklaştı.

Euro, dolar karşısında iki gündür devam eden düşüşünü sonlandırdı. Kur saat 16:40 itibariyle 1,1798 seviyesinden işlem görüyor. Dolar, ABD cephesinde vergi reformuna yönelik iyimserlikten çok fazla destek bulmadı. Güne 3,85 seviyesinden başlayan Dolar/TL, aynı dakikalarda  3,83 bandından işlem görüyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın