Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesi Tüketici Güveni -17,6’ya Düşerken GSYİH Görünümü Gölgelendi

Euro Bölgesi tüketici güveni Ekim'de gerilerken bu durum tüketici harcamalarında başka bir büyük düşüşe işaret etti. Detaylar aşağıda;
Euro Bölgesi Tüketici Güveni -17,6’ya Düşerken GSYİH Görünümü Gölgelendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi tüketici güveni Kasım’da ekiş 17,6’ya gerileyerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Eksi 17,7’lik piyasa beklentilerini karşılayan rakam, artan COVID-19 vakaları ve bölge genelinde yeni kilitlenmeler arasında geldi.

Avrupa Birliği geneline bakıldığında ise tüketici duyarlılığı 2,2 puan düşüşle -18,7’ye geriledi. Her iki gösterge de uzun vadeli ortalamalarının oldukça altında -11,2 (Euro Bölgesi) ve -10,6 (AB) kaldı. Ekim ayında ise tüketici güveni eksi 15,5 olmuş, bu durum çift dipi daha gerçekçi bir senaryo haline getirmişti.

Euro Bölgesi Kasım ayı tüketici güveni üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti Bert Colijn, eksi 17,6’nın beklentilerle uyumlu olduğunu ancak tüketici harcamalarında büyük düşüşe işaret ettiğini söyledi.

Eksi 17,6’nın halen Nisan ayındaki eksi 22 değerinin oldukça üzerinde olduğunu dile getiren ekonomist; yine de önemli ölçüde azalan tüketici harcamalarına işaret ettiğini belirterek şöyle konuştu:
Euro Bölgesi Kasım 2020
Kaynak: EC

“Bu, günlük yüksek sayıdaki Covid-19 vakalarıyla savaşmak için halihazırda yürürlükte olan yeni kısıtlayıcı tedbirler sayesinde Euro Bölgesi GSYİH’sinde bir başka düşüş beklentimizi doğruluyor. Şimdi soru, tedbirlerin uzatılıp uzatılmayacağı veya vakaların ay sonunda kısıtlamaların gevşemesini görmeye yetecek kadar düşüp düşmeyeceğidir. Son gelişmeler göz önüne alındığında, genişletmelerin masada olması muhtemeldir.”

Bunun da aşıların yaygınlaşması yaklaşıyor gibi görünse de Aralık ayında tüketici duyarlılığının hızlı bir şekilde toparlanmasının uzakta olduğunun sinyallerini verdiğini savundu.

Önümüzdeki haftalarda perakende satışların nasıl etkileneceğini ele alan iktisatçı, Fransa, Belçika ve İrlanda’da zorunlu olmayan perakende satışlar kapatıldığından Kasım ayı için önemli bir düşüş beklediklerini kaydetti.

Aynı zamanda, yüksek tasarruflar ve kısıtlanma olasılığına sahip hizmet harcamaları, tatil sezonu için online alışverişte başka bir büyük artış potansiyeli vadettiğini ekledi. Bunun diğer harcamalardaki kayıpları telafi etmesi pek olası olmasa da düşüşü bir dereceye kadar hafifletebileceğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu