Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül PMI Verileri Euro Bölgesi’nde Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Gösterdi

Euro Bölgesi için açıklanan satın alma yöneticileri endekslerinin çoğu piyasa beklentisinin altında geldi. Söz konusu gerilemenin artan coronavirüs vakalarından kaynaklandığı söylendi.
Eylül PMI Verileri Euro Bölgesi’nde Ekonomik Toparlanmanın Yavaşladığını Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit, Euro Bölgesi’nde Eylül ayına ait satın alma yöneticileri endeksi (PMI) sonuçlarını paylaştı. Bölgenin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da imalat PMI güçlü toparlanmasını devam ettirirken, Fransa’da son dört ayın en büyük düşüşü gerçekleşti.

Euro Bölgesi için açıklanan genel rakamların da gerilemesi, Avrupa’da ekonomideki toparlanmanın hız kestiğini gösterdi.

Euro Bölgesi bileşik satın alma yöneticileri endeksi, Eylül’de 50,1’e geriledi.

Söz konusu değer bir önceki ay 51,9 değerinde gelmişti. İmalat sektörü PMI 51,9 beklentisine karşın 53,7 ile olumlu gelirken, hizmet sektördü 47,6’ya geriledi. Ağustos ayında 50,5 olarak gerçekleşmişti. Rapor metninde yapılan açıklamada hizmet sektöründeki gerilemenin yeniden artan koronavirüs vakalarından kaynaklandığı ifade edildi.

Coronavirüs vaka sayısı dünya genelinde 32 milyona dayanmış durumda. Özellikle Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayısında rekorların kırılması kısıtlamaların yeniden uygulanması ihtiyacını doğuruyor. Pandemide ikinci dalga başladıkça insanlar restoran ve cafeleri daha az tercih ederek, evden yemeye yöneliyor.

Aynı şekilde alışverişler de internet ortamından yapılıyor. Bu durum hizmet sektörünü ve ticari faaliyetleri etkilerken, Avrupa’da toparlanma Eylül ayında belirgin bir şekilde negatif tablo sergiledi. Söz konusu dönem boyunca net iş kayıplarının bildirilmeye devam ettiği aktarıldı.

IHS baş işletme ekonomisti Chris Williamson, artan vakalar doğrultusunda Euro Bölgesi’ndeki ekonomik faaliyetlerin ivme kaybettiğini, tüketicilerin artan endişesinin özellikle hizmet sektörünü etkilediğini söyledi. Teşviklerin şirketlerin önümüzdeki yıl için beklentilerini iyimser yapmaya yardımcı olsa da belirsizliğin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Almanya’da imalat sektörü çıktı endeksi 62,2 son 32 ayın en yükseğine ulaştı.

Bileşik satın alma yöneticileri endeksi Eylül’de 53,7 gelerek son üç ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Ağustos’ta 54,4 açıklanmıştı. 277 bin vaka ve 9 bin 491 can kaybıyla, salgından en kötü etkilenen ülkeler arasında 22. sırada yer alan Almanya’da da hizmet sektörü Eylül ayında negatif seyretti.

Bir önceki ay 52,5 olan hizmet sektörü PMI, bu ay 49,1’e geriledi. Yeni siparişler 59,1’den 64,8 seviyesine yükseldi. Geçen ay 52,2 gelen imalat sektörü PMI ise 56,6 ile 26 ayın en yükseğine ulaştı. Bölge ülkelerinden İngiltere’de imalat PMI 54,3’e gerilerken, Fransa’da 50,9’a yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu