Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bölgesinin En Hassas Noktaları; Gölge Bankalar ve Zayıf Borç Verenler

Avrupa Merkez Bankası, Euro bölgesinin en hassas olduğu noktaların gölge bankacılık ve zayıf borç verenler olduğunu belirtti.
Euro Bölgesinin En Hassas Noktaları; Gölge Bankalar ve Zayıf Borç Verenler
Son Güncelleme: 
Yorum

Euro bölgesinin finansal hizmetleri, ekonomilerin büyük bir kısmını kapsıyor. Doğal olarak sektörde yaşanan beklenmedik bir durum, bölge ekonomisinde etkilerini hemen gösteriyor. Avrupa Merkez Bankası ise bölgenin en hassas olduğu noktanın, gölge bankalar ve zayıf borç verenler olduğunu söylüyor.

AMB’nin iki yılda bir yaptığı istikrar değerlendirmesine yönelik açıklamalar bugün yapılıyor. AMB, bölge ekonomik büyümesinin aşırı risk alma ve düşen banka kârlılığı ile bulanıklaştığını söylemişti. Şimdi ise bölgenin en hassas olduğu noktalar üzerine bilgiler veriyor.

AMB, büyük ölçüde düzensiz gölge bankacılık sektörü ve geleneksel borç verenler arasındaki anemik kârlılığın, bölgenin en büyük finansal açıkları arasında olduğunu açıkladı.

Gölge Bankacılık Büyük AçıkAMB, aşırı değerli konut emlak fiyatları da politika mühalesi gerektirirken, daha önce kırmızı olan bir ticari mülk piyasasında bir bekleme süresi, yatırımcıların geri çekilme ihtimalini ve kaza riskini artırdığını ifade etti.

Çok düşük AMB oranlarının banka kazancını zayıflatması, borçlanmayı artırması ve aşırı risk almayı teşvik etmesiyle Euro bölgesi finansal açıkları yıllardır artıyor. Oranların gelecek on yılda düşük kalması muhtemeldir, bu da potansiyel olarak daha fazla bozulmaya neden olabilir.

Gölge bankacılığın hızlı büyümesi, özellikle bu kuruluşlar daha gevşek düzenlemelerle karşı karşıya kaldıklarından ve yetkililerin faaliyetlerinin çoğunu engelleme gücünden yoksun olmasından dolayı özellikle düzenleyicilerle ilgilidir.

AMB, “Bankalar dışında devam eden verim arayışı, riskli borçlularından finansman maliyetlerini düşürmekle kalmayıp, güvenlik açığı oluşumunu daha da kötüleştirebilir. Kredi ve likidite riskleri son yıllarda artmış görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Gölge bankalar, birçoğunu sermaye biriktirmeye zorlayan küresel finansal krizin mirası olan ağır bir düzenleyici yüke bağlı geleneksel borç verenlerin pahasına büyüyor.

Gölge Bankacılık BüyüyorAMB, banka dışı finans kuruluşları için “Makro ihtiyati araç seti henüz başlangıç aşamasındadır ve daha da geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle geleneksel bankacılık sistemi dışındaki güvenlik açığı boşlukları makro ihtiyati tedbirlerle etkin bir şekilde ele alınamaz,” ifadelerini kullandı.

Geleneksel borç verenler için de karlılık endişelerinin ön plana çıkmaya devam ettiğini söyledi. AMB, düşük oranların kazancı baskı altında tutacağını belirtti.

Bankalar hala AMB’nin politikasının büyük kısmını reel ekonomiye aktardığından ve bu durumun AMB’nin kolay para politikasının etkinliğini zayıflatabildiğinden zayıf karlar bir problemdir.

AMB; hızlı fiyat artışlarının, artan ipotek kredisi büyümesi ve yüksek borçlanma sıklığının birçok ülkede kilit kırılganlıklar olduğunu savunarak, emlak fiyatlarının yükselmesi konusunda bir uyarı verdi.

Yüksek Emlak Fiyatları UyarısıAMB, “Mülkiyet piyasalarını destekleyen uygun finansman koşullarıyla konut döngüsü, Euro alanının büyük bir kısmında genişleyici bir aşamada kalmıştır. Euro bölgesi ortalamasının tahminleri, şimdi yüzde 7’yi aşan aşırı değerlemeye devam ettiğini gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Bu piyasayı soğutmak için AMB, daha fazla ülkenin borç verenler için konjonktüre karşı sermaye tamponları uygulaması gerektiğini savundu. Bu tür tamponlar, patlama dönemlerinde aşırı borç vermeyi durdurabilir. Ancak düşük dönemlerde borç verenin yükselmesi için hızla serbest bırakılabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu