Yatırım yapmaya başla!

Eskişehir Pek Çok Ülkeye İhraç Ettiği Magnezyumda Tüm Dünyayı Hedefliyor

Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden Eskişehir, ihracatta başarılı şehirler arasında bulunuyor. Pek çok alanda kullanılan magnezyum ise burada üretilip tüm dünyaya ihraç ediliyor.
Eskişehir Pek Çok Ülkeye İhraç Ettiği Magnezyumda Tüm Dünyayı Hedefliyor

Eskişehir, 2015 yılı verilerine göre 837 milyon dolar tutarındaki performansıyla ülkemizde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 20 şehir arasında bulunurken, günümüzde de bu alanda oldukça başarılı görünüyor. Şehrin Çifteler ilçesine bağlı olup Mayıs ayında faaliyetlerine başlayan magnezyum üreticisi bir firma, yakaladığı başarıyla gündem oldu.

Haziran sonunda yapılan değerlendirmede Eskişehir’in Mayıs ayı ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre arttığı tespit edilmiş, bunun yanında ithalat ise azalış kaydetmişti. Şimdilerde ise Eskişehir’de ihracat, magnezyum üretimi yapan bu firma sayesinde rekora koşmaya hazırlanıyor.

Çifteler ilçesindeki söz konusu firma kurulduğu günden bu yana 1,5 ay içerisinde ABD, Brezilya ve Japonya gibi pek çok ülkeye ihracat yapıyor. Magnezyum üretimi yapan bu firma, 2019 yılı sonuna kadar 20 milyon dolarlık bir ihracat hedefliyor.

Bahsi geçen firma, Eskişehir’in Çifteler ilçesi ile Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçeleri sınırında bulunmakla birlikte, kurulumu için 80 milyon dolarlık yatırımın gözden çıkarıldığı biliniyor.

Bahsi Geçen Firma Eskişehir'in Çifteler İlçesinde BulunuyorKurulumundan bugüne kadar özel bir şirket bünyesinde işletilen firma, magnezyum metali üretimi yaparken, bu metal savunma sanayisinden otomotive, ilaç sanayisinden demir-çelik sektörüne kadar pek çok alanda kullanılıyor.

Şirkette 300 kişiye istihdam sağlanmakla birlikte, pek çok Avrupa ülkesine 2 milyon dolarlık 500 ton magnezyum metali ihracatının gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Teknik ve ticari koordinatör Erhan Şeker, magnezyumun “geleceğin metali” olduğunu hatırlatırken, ana maddesinin dolomit olduğunu bildirdi.

Şeker, firmanın kurulum alanında bol miktarda dolomit olduğunu belirtirken, magnezyum metalini diğer metallerden ayıran özelliklere değindi.

Firmanın Kurulum Alanında Bol Miktarda Dolomit VarAlüminyum ile demir-çeliğe kıyasla daha hafif olan magnezyumun özellikli bir metal olduğunu belirtirken, kullanıldığı pek çok sektöre dikkat çekti. Şeker, firmada kullanılan üretim yöntemi sayesinde tesislerden çıkan metalin %99,98 oranında saflığa ulaştığını belirtti.

Tesisin kurulumu üzerinden geçen 45 günlük sürede 2 milyon dolarlık değere sahip, 500 ton magnezyum ihracatı yapıldığını gururla dile getiren Şeker, günlük ortalama üretim miktarının 30 tona ulaştığını fakat bu rakamı 45 tona çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Diğer taraftan geçtiğimiz ay Ege İhracatçıları Birliği (EİB) tarafından açıklanan ihracat verilerine göre, geçtiğimiz ay yapılan 9 günlük bayram tatili Ege Bölgesi’ndeki rakamların düşmesine neden olmuştu. Bölgenin ihracatı Haziran’da 853 milyon dolara gerilerken, tüm Ege’den gerçekleştirilen ihracat 1 milyar 426 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Firma olarak Türkiye’nin magnezyum ihracatını karşıladıktan sonra ihracata yöneldiklerini belirten Şeker, 2019 yılı sonuna kadar 6 bin ton magnezyum üretimi hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye'nin Magnezyum İhtiyacı KarşılanıyorBu yıl için hedeflenen miktara ulaşılması halinde firma, ortalama 20 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmış olacak. Ayrıca magnezyum metali savunma sanayi sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Açıklamalarını sürdüren Şeker, katma değeri yüksek olan ürünlerle ülke ekonomisine hizmet etmeye çalıştıklarını belirtti. Özellikle 2023 yılı için büyük hedefler koyduklarını dile getirirken, o yıla gelindiğinde firma kapasitesini 18 bin tona çıkarmayı hedeflerken, bunun yanında ihracatın 100 milyon dolar olmasını hedeflediklerini belirtti.

Diğer bir yandan firma şuanda 300 kişiye istihdam olanağı sağlarken, 2023 yılı için bu hedef 450 kişi olarak belirlendi. Firma koyduğu hedeflere ulaşabilecek mi ilerleyen zamanlarda görülecek. Fakat şuan için bile kısa sürede önemli oranda bir başarı elde etmiş görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum