Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Büyükelçi: Rusya’nın Kazanabileceğini Düşünmüyorum

Ukrayna’nın çok kararlı olduğunu ve kendilerine güvendiğini söyleyen Kurt Volker, Rusya’nın adeta çaresizlik içinde çırpındığını düşünüyor.
Eski Büyükelçi: Rusya’nın Kazanabileceğini Düşünmüyorum
Son Güncelleme: 
Yorum

26 gündür devam eden Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle, 10 milyondan fazla insan yerinden oldu. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 3,5 milyon kişi Ukrayna’daki savaştan kaçarak, diğer ülkelere sığındı. İki taraftan en az 19 bin kişinin hayatını kaybettiği ve bunlar arasında sivil sayısının da fazla olduğu biliniyor.

Birçok ülke, Rusya’nın Ukrayna topraklarında sivil halka saldırı düzenlediğini ve savaş yasalarını hiçe sayarak suç işlediğini düşünüyor. ABD’nin eski NATO büyükelçisi ve Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker, CNBC’ye verdiği demeçte savaş hakkındaki beklentilerini paylaştı.

“Rusya’nın kazanabileceğini düşünmüyorum” diyen Volker, malzeme ve cephane sıkıntısı çektiklerini söyledi. Rusya’nın çamura batmış durumda olduğunu ifade eden isim, büyük şehirleri alamayacaklarını söyledi.

Rusya’nın; Çin’den yardım isteme, Suriyelileri çağırma, NATO ülkelerinin silah tedariklerine saldırmakla tehdit etme, kimyasal, biyolojik ve nükleer silah kullanma olasılığını öne sürme gibi birçok umutsuz yolu denediğini anlattı.

Bunların hepsinin çaresizliği gösterdiğini söyleyen Volker, bir yandan askeri başarısızlık, diğer yandan Rusya ekonomisine yöneltilen yaptırımlar arasında sıkışıp kaldıklarını sözlerine ekledi.

Rusya’nın Ukrayna’da bir zafer elde etme konusunda umutların azalması nedeniyle, doğrudan sivil halkı hedef alma, şehirleri bombalama gibi barbarca yöntemlere başvurduklarını ifade etti.

Ukrayna’nın büyük direniş gösterdiğini söyleyen Volker, Harkov, Kiev ve Lviv ille temas halinde olduğunu, halkın kendilerine güvendiğini ve Rusya’yı mağlup etmek için çok kararlı olduklarını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu