Yatırım yapmaya başla!

Eski ABD Hazine Bakanı 2020’ye Kadar Resesyon için %50 İhtimal Verdi!

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, ABD’de 2020 yılında resesyon olması için riskin yüzde 50 olduğunu açıkladı. İşte ünlü ekonomistin dikkat çeken sözleri;
Eski ABD Hazine Bakanı 2020’ye Kadar Resesyon için %50 İhtimal Verdi!

Önceki ABD Hazine Bakanı olan Larry Summers, ABD’nin 2020 yılına kadar gerileme yaşaması için yüzde 50 ihtimal olduğunu söyledi. Perşembe günü Londra’da verdiği bir demeçte tüm dünyanın takip ettiği ABD resesyonu konusuna değinen Summers, diğer uzmanların aksine direkt olarak bunun gerçekleşeceğini ya da gerçekleşmeyeceğini söylemedi.

2 yıla kadar ABD gerilemesi için yüzde 50 ihtimal ve büyümede bir yavaşlamanın neredeyse kesin olduğunu öngören Summers düşüncesini; “gelecek 2 yılda, belki daha az süre içinde resesyon riski yaklaşık yüzde 50” sözleriyle anlattı.

Bill Clinton yönetiminde görev yapan Summers, genişleme alanında olan her ekonominin rotasını tersine çevirme şansının yüksek olduğunu kaydetti.

Eski ABD Hazine Bakanı 2020'ye Kadar Resesyon için %50 İhtimal Ve ABD büyümesinin, kararsız mali piyasalar, jeopolitik gerilim ve FED’in sıkılaştırma döngüsü tarafından kontrol edileceğini dile getirdi. Bu noktada Summers’ın ABD Başkanı Donald Trump’ı FED’in para politikasını etkilemeye çalıştığı için eleştirdiği hatırlatıldı. Çünkü Trump, FED’in faiz oranlarını çok hızlı yükselttiğini söyleyerek bunun ABD’nin büyümesini durdurabileceğini öne sürmüştü.

Summers Washington’un açıklamalarına katılmamasına rağmen FED’in oranları çok hızlı yükseltmek konusunda dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Larry Summers ABD Resesyon Yorumu “Bence resesyon yaşamamız için riskler çok ama çok ciddi, dolayısıyla bunu önlemek için geriye doğru eğilmeleri gerekir” diyen eski ABD Hazine Bakanı, FED’in enflasyonun sıcak seyretmesine gücünün yetebileceğini de belirtti. Sonuçta, Summers’ın öngörüsüyle birlikte ABD resesyonuyla ilgili yapılan yorumlar arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Günler önce Rabobank da ABD resesyonu için FED’İn 2 artırım daha yapmasının yeterli olacağını bildirmiş, “FED’in bu yolu izleyerek nihayetinde ABD’yi durgunluğa sürükleyeceğini düşünüyoruz” demişti. Ancak 2020’de ABD’de bir resesyon yaşanacağını söylemek için erken olduğunu söyleyenler de vardı ki onlardan bir tanesi de ABD ekonomisi hakkında iyimser olan Jamie Dimon’du. Buna göre Jamie Dimon, ABD ekonomisinin hala iyi iş çıkardığını vurgulayarak ufukta bir resesyon görmediğini kaydetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum