Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Göstergeler Yükseliş Trendine Girildiğini İşaret Ediyor

TOBB Genel Kurul toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; istihdam, hububat fiyatları, kur ve faiz gibi konulara değinerek, ekonomik göstergelerin yeniden yükseliş trendine girildiğini işaret ettiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm Göstergeler Yükseliş Trendine Girildiğini İşaret Ediyor
Yorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin iktidarda olduğu 17 yıl boyunca yaptıkları faaliyetlerden, ekonomideki gelişmelerden ve bundan sonraki süreç için hedeflerden bahsetti.

Birilerinin son dönemde ülkemize art arda tuzaklar kurduğunu, siyasette olduğu kadar ekonomide de diz çöktürmeye çalıştıklarını belirten Sayın Cumhurbaşkanı, bu alandaki tüm verilerin yeniden yükseliş trendine girildiğini işaret ettiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 17 yıldır elde edilen başarılar, önümüzdeki dönemde çok daha büyük başarıların habercisi!

Türkiye olarak son zamanlarda maruz kaldığımız tüm saldırılara rağmen kamu borç stoklarımızın milli gelire oranının %13,7 seviyesinde olduğunu açıklayan Erdoğan, kendilerinin göreve geldiği zaman bu oranın %60 olduğunu anımsattı.

Bazı kişilerin döviz rezervine yönelik gerçek olmayan açıklamalar yaparak, olumsuz bir hava yaratma çabası içerisinde olduklarını ekledi. Ülkemizde siyaset alanında olduğu gibi ekonomide de diz çöktürmek isteyen bir kesim olduğunu, ancak öncü verilerin yılın ilk çeyreğinde başta istihdam olarak iyileşme gösterdiğini aktardı.

2019 yılının ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artış olduğunu, ancak bunun yeniden yükselişe geçtiğimizi göstermesi açısından yeterli olmadığını dile getirerek; “Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB’un her bir üyesi kalksa, bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Yıl sonuna kadar bu istihdamı bekliyoruz. “ şeklinde konuştu.

Tüm göstergeler ekonomide yeniden yükseliş trendine girildiğini işaret ediyor.

Enflasyon, faiz ve kur gibi önemli meselelerin istenilen seviyeye getirilmesinin öncelikleri arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, tanzim satışlarının sadece kısa vadeli bir çözüm formülü olduğunu söyledi. Yatırım konusunda gerek yerli gerek yabancı hiç kimsenin önünde engel olmadığını, olası bir engel karşısında ise kendisinin bizzat müdahale edeceğini dile getirdi.

Piyasalarda bundan sonra can yakıcı dalgalanmaların çıkmayacağını ve nasıl tedbir alınması gerektiğini öğrendiklerini söyleyen Erdoğan, konuşmasını arpa fiyatlarındaki değişimle tamamladı. Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından ton başına 1050 liradan alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatının, bu yıl %29 artışla 1350 liraya çıktığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu