Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: İsrail ile Enerji Güvenliğinde İşbirliğine Hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Herzog arasındaki ikili görüşme sona erdi. Toplantı sonrası yapılan basın açıklamasından satır başları şöyle...
Erdoğan: İsrail ile Enerji Güvenliğinde İşbirliğine Hazırız
Son Güncelleme: 
Yorum

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un 14 yıl sonra ilk kez Türkiye’ye geleceği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hafta sonu yaptığı açıklama ile duyurulmuştu. 9-10 Mart’ta gerçekleşecek ziyaret sırasında ikili ilişkiler ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Herzog ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak bugün, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Ardından Anıtkabir’i ziyaret eden Herzog, Anıtkabir Özel Defteri’ne;

“Büyük vizyoner Mustafa Kemal Atatürk’ü ebedileştiren bu tarihi mekanı ziyaret etmek farklı bir ayrıcalık. Bu büyük liderin ilerleme ve barış mirasının bilgeliğini takip ederek ve cesurca işbirliği yolunu seçerek milletlerimiz, inançlarımız, bölgemiz ve dünya için daha güvenli ve daha istikrarlı bir dünya vaadinden elde edilecek birçok gerçeği içtenlikle karşılayalım.” sözlerini yazdı.

Saat 16.00’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Türkiye ve İsrail bayrakları önünde el sıkışan Erdoğan ve Herzog, daha sonra baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere ayrıldı.

Külliyede yapılan heyetler arası görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.
Erdoğan - Herzog Basın Açıklaması
Kaynak: Twitter

Konuşmaya ilk olarak Erdoğan başlarken; “İsrail’le müşterek hedefimiz ülkelerimiz arasında ortak çıkara dayalı, karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde siyasi diyaloğun yeniden canlandırılmasıdır.” dedi.

Türkiye – İsrail ilişkilerinin gelişmesi ve güçlenmesinin ülkelerimiz kadar bölgesel istikrar ve barış için de büyük öneme sahip olduğunu belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin pandemiye rağmen yüzde 36’ya yakın artış gösterdiğini ve 2022 yılında 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bölgede yaşanan son gelişmelerin enerji güvenliği önemini ortaya koyduğunu ifade eden Erdoğan, “Enerji ve enerji güvenliği projelerinde işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ettim.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin organizasyonuyla 90 kişilik heyetin İsrail’de verimli temaslar yaptığını ve işbirliğini daha da ilerleteceklerini aktardı.

Filistin meselesinin de ele alındığını ifade eden Erdoğan, “Filistin halkına yönelik insani projeler yürüten TİKA ve Türk Kızılay gibi kuruluşlarımızın faaliyetlerinin devamı hususunda İsrailli makamların desteğini özellikle vurguladım. Antisemitizmin bir insanlık suçu olduğu yönelik yaklaşımlarımızı bir kez daha tekrarladım.” şeklinde konuştu.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını belitti.

Amacın ülkelerimiz arasındaki dostane ilişkilerin temellerini atmak olduğunu söyleyerek, “İlişkilerimiz son zamanlarda ne yazık ki bir darlık döneminden geçmiştir. İnanıyorum ki karşılıklı saygı temellerinde incelenip bölgesel ve küresel duyarlılıkla daha iyi başa çıkmamızı sağlayacaktır. İsrail ve Türkiye birçok alanda hepimizin ev olarak adlandırıldığı bölgeyi çarpıcı bir işbirliğini yapabilir ve yapmalıdır.” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu